Titokzatos magzatvíz
Kilenc hónapig ebben ringatózik magzatunk. Mire jó? Miből van? Milyen lehet az íze? Miért baj, ha sok, vagy ha kevés van belőle?
A magzatvíz állandó hőmérsékletet és védelmet biztosít a fejlődő magzat számára szinte a kezdetektől egészen a megszületésig. Milyen csodálatos lehet ott lebegni a gyöngyházszínű, áttetsző, biztonságos meleg félhomályban! A magzatvíz már a korai embriókorban is jelen van, ekkor még zömében az anyai vérplazmából szűrődik ki, majd, egy idő múlva a magzat veséje is részt vesz termelésében. A magzatvíz szerepet játszik az anyagcsere alakulásában és a tüdők fejlődésében. Ahogy növekszik a baba és a méh, úgy nő a magzatvíz mennyisége, majd szülés előtt kissé csökken. A szülés kiírt időpontja körüli időszakban 800 – 1000 milliliterre tehető. Meglepő, hogy a magzatvíz 3-4 óránként kicserélődik, így, ha valamilyen zavar támad a folyamatban, gyorsan növekszik vagy csökken a mennyiség.
Miért baj, ha túl sok?
Túl sok magzatvíz esetén a pocak és az anya súlya gyorsan növekszik, a has feszül, nehézlégzés alakulhat ki. A túl sok magzatvíz – orvosi szakszóval polihidramnion – különböző problémák jele lehet. Az anyai cukorbetegség, szifilisz fertőzöttség vagy toxoplazma fertőzés túl sok magzatvíz termelődését okozza. A kelleténél több magzatvíz Rh izoimmunizációt is jelezhet: amikor az Rh-negatív vércsoportú anyának második Rh-pozitív magzata növekszik a méhében, és nem kapott az előző szülés után ellenanyagot.
Túl sok lesz a magzatvíz, ha a babánál bélelzáródás keletkezik, ha kromoszóma-rendellenesség áll fenn (pl. Down-szindróma). Az átlagosnál több magzatvíz már a várandósság elején kimutatható, így további vizsgálatok nyújthatnak teljesebb képet a magzatról és a kismama állapotáról.