Vetélést okozhatnak a koffeines italok
Röviddel a fogantatás előtt vagy a terhesség elején napi kettőnél több koffeintartalmú ital fogyasztása növeli a vetélés kockázatát - de nemcsak az anya, hanem az apa koffeinfogyasztása is számít.
Röviddel a fogantatás előtt vagy a terhesség elején napi kettőnél több koffeintartalmú ital fogyasztása növeli a vetélés kockázatát – de nemcsak az anya, hanem az apa koffeinfogyasztása is számít.
„A gyermeket nemző férfi koffeinfogyasztása ugyanolyan szorosan összefügg a magzat elvesztésével, mint az anyáé” – mondta Germaine Buck Louis, az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) és az Ohiói Egyetem által készített tanulmány vezetője. A vetélés esélyét az életkor is befolyásolja: minél idősebbek a párok, annál nagyobb a vetélés kockázata, részben a szervezetben felhalmozódó káros kémiai anyagok miatt. A kockázat viszont csökkenthető vitaminok szedésével.
A kutatás
A szakértők a termékenység és az életmód, valamint a környezetben megtalálható mérgek közötti összefüggéseket vizsgálták 501, Michigan és Texas államban élő pár bevonásával 2005 és 2009 között. A párok kérdőíven adtak számot koffein- és dohányfogyasztási, valamint vitaminszedési szokásaikról. Annál a 344 párnál, amelynél a nő teherbe esett, a kutatók összehasonlították a megtermékenyítés előtti hét hétre és a terhesség első hét hetére vonatkozó adatokat. Közülük 98 párnál, azaz 28 százalékuknál következett be vetélés.
Az eredmények szerint azoknál a nőknél, akik napi több mint két koffeintartalmú italt isznak, 74 százalékkal nagyobb a vetélés kockázata. Ha a férfi fogyaszt a megtermékenyítés előtt napi több mint két koffeines italt, 73 százalékkal nagyobb a magzat elvesztésének esélye. A 35 éves vagy annál idősebb nőknél kétszer nagyobb a kockázat, mint a fiatalabbaknál.
Érdemes vitamint szedni
Multivitamin napi szedése a megtermékenyülés előtt 55 százalékkal csökkenti a vetélés kockázatát. Amennyiben a terhesség elején is folytatták a nők a vitaminok szedését, 79 százalékkal csökkent a vetélés esélye.
A tanulmány a koffeinbevitel és a vetélés közötti kapcsolatot vizsgálta, de nem bizonyította az ok-okozati viszonyt. Korábbi tanulmányok is hasonló eredményekre jutottak, bár a folyamat háttere egyelőre ismeretlen – írják a szakértők. A kutatás eredménye nem jelenti szükségszerűen azt, hogy a koffeinmentes kávé biztonságosabb, hiszen a vizsgálat nem tért ki a koffeinmentesített italok fogyasztására – emelték ki a kutatók. Az amerikai kutatók a Fertility and Sterility című szaklapban mutatták be eredményeiket.