Gyógynövények és a várandósság

Aloe, boróka, cickafark, kamilla, vagy éppen körömvirág. Természetes, ha kisebb-nagyobb problémák kezelésére a természetet hívjuk segítségül és sokféle gyógynövényt alkalmazunk, de babavárás idején legyünk óvatosak! Ilyenkor, a tavasz elején jól esik a méregtelenítés és a böjt, de szülés előtt, sőt után sem szabad egyiket sem kipróbálni.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
ártalmas
2016. április 12. Csontos Dóra

Aloe, boróka, cickafark, kamilla, vagy éppen körömvirág. Természetes, ha kisebb-nagyobb problémák kezelésére a természetet hívjuk segítségül és sokféle gyógynövényt alkalmazunk, de babavárás idején legyünk óvatosak! Ilyenkor, a tavasz elején jól esik a méregtelenítés és a böjt, de szülés előtt, sőt után sem szabad egyiket sem kipróbálni.


Manapság reneszánszukat élik a különböző gyógynövények, hiszen kíméletesebben fejtik ki hatásukat, mint a hagyományos orvoslásban alkalmazott, jobbára szintetikus készítmények. Ám akadnak olyan, alapvetően ártalmatlan fajták is közöttük, melyeknek terhesség idején azonnal a tiltólistára kellene kerülniük, ugyanis veszélyt jelentenek a babára vagy a mamára, netán mindkettőjükre. Ezzel azonban sok kismama sajnos nincs tisztában – magyarázta a csalad.hu-nak Cseh Lívia fitoterapeuta.

Ezt TILOS kismamaként!

A napjainkban nagyon népszerű aloé belsőleges használata terhesség alatt nem javasolt, ugyanis méhösszehúzódásokat idézhet elő, illetve zavart okozhat a só- és vízháztartásban. A cickafark elsősorban gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatása miatt kedvelt a nők körében, váradósként azonban le kell mondani róla, mert növeli a spontán vetélés kockázatát. De még a köhögés hatásos ellenszere, a pemetefű is problémákat okozhat – hívta fel a figyelmet a szakértő. A méregtelenítés önmagában sem javasolt, hiszen az anya szervezetéből kiürülő méreganyagok károsíthatják a magzatot. A vízhajtó teakeverékek szintén nem ajánlottak. Már a középkorban is feljegyezték, hogy a petrezselyem veszély terhesség idején. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a levesből is ki kell venni, de tény, hogy vízhajtóként, tisztítókúra részeként alkalmazni kilenc hónapig szigorúan tilos nagyobb mennyiségben. A kutyabengekéreg, a gyermekláncfű és a pásztortáska alhasi vérbőséget okoznak. Mint a szakember elmondta: csak minimális mennyiségben szabad sáfránnyal, borókabogyóval, rozmaringgal és zsályával ízesíteni az ételeket. Ezek a gyógy- és fűszernövények ugyanis méhizomzat-összehúzódásokat okozhatnak, és esetleg koraszüléshez vezethetnek. Nem szabad a szív- és érrendszerre ható, vérnyomáscsökkentő hatású fagyöngyöt, galagonyát sem szedni. A zúzódásos sérülések, ütések esetén jól bevált fekete nadálytő alkalmazását is kerüljék a várandósok, ugyanis a magzat máját károsíthatja.

Amikor valóban gyógy(ít) a növény

Az alvási zavarok és a nappal jelentkező nyugtalanság kezelésére bátran fogyaszthatnak a kismamák hársfateát, citromfű vagy levendula alapú termékeket, teákat. Fontos tudni ugyanakkor, hogy használatuk álmossághoz, a reakcióidő megnyúlásához vezethet, amire például autóvezetéskor oda kell figyelni – tanácsolta a szakember. A citromfű hangulatjavító, altató tulajdonsága mellett a prolaktin hormon termelődését is fokozza, így jótékonyan befolyásolja a tejelválasztást. Vírusölő hatása is van, tehát egy kis bodzával keverve segítség lehet meghűlés esetén. A vajúdás könnyítésére a 36. héttől napi 2 csésze málnalevél teát ajánlott inni. A komló tea csökkenti a terhességgel összefüggő reggeli hányingert. A borsmenta és fodormenta teákat szintén émelygés ellen érdemes bevetni, ráadásul az emésztést is segítik, amellett, hogy sok ásványi anyag van bennük. A csipkebogyó tea  – áztatva – sok C-vitamint tartalmaz, így növeli az immunrendszer ellenálló képességét.