Csinálj fagyit otthon!

A fagylalt nyáron felüdít, megörvendeztet, a gyerekeknek pedig rejtett módon tálalt folyadék, ha esetleg nehezebb lenne itatni őket. Elkészítése otthon is egyszerű, még csak fagylaltgép vagy különösebb ügyesség sem kell hozzá.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
desszert
2013. június 28. szabo.daniel

A fagylalt nyáron felüdít, megörvendeztet, a gyerekeknek pedig rejtett módon tálalt folyadék, ha esetleg nehezebb lenne itatni őket. Elkészítése otthon is egyszerű, még csak fagylaltgép vagy különösebb ügyesség sem kell hozzá.


Fagylalt tekintetében két fő nyomvonal van: a tejszínes és vizes. Ki hogyan szereti, vagy épp teheti meg (pl. laktózérzékenyek inkább vizes fagyit választanak), a fagylaltok elkészítése otthon pofonegyszerű, és – a fagylalást leszámítva – villámgyors is. A betartandó egy aranyszabály csupán ez: összetörni a jégkristályokat.

Mindegy ugyanis, milyen krémes-habos-tejszínes alapot hozunk össze, ha azt csak bevágjuk egy dobozba, és abba belefagy, egy kemény betonkockát kapunk, ami kicsit felengedve kanalazható csak, de úgy is kisebb az élvezeti értéke a sok jég miatt. A megoldás: a fagyasztandó masszát fagyás közben át meg át kell kevergetni alaposan kanállal. Ezt csinálják a fagylaltgépek is, csak azok folyamatosan kavargatják a fagyit, ha nincs gépünk, elég, ha egy műanyag dobozba öntjük a masszát, aztán amikor már sűrűsödik, majd már szinte megfagy, egyszer-egyszer úgy átkeverjük, hogy krémes masszát kapjunk (ezzel összetörtük a képződő jégkristályokat). A tovább bent hagyott fagyi így is kemény lesz, de kis hűtőből kivétel után a gombócok krémesek és nem jegesek lesznek majd.

Vizes gyümölcsfagyi alaprecept:

Veszünk bármilyen gyümölcsöt, pl. meggyet, a levét 1:2 arányban vízzel higítjuk, majd ízlés szerinti mennyiségű porcukorral elkeverjük, a gyümölcshúsból nyert összebotmixerezett gyümölcspéppel is gazdagíthatjuk (elhagyható), aztán mehet a dobozba, majd a mélyhűtőbe.

Tejszínes gyümölcsfagyi alaprecept:

Veszünk megintcsak bármilyen gyümölcsöt, a levét 1:1 arányban legalább 20%-os tejszínnel és ízlés szerint porcukorral habosra keverjük, és már mehet is a mélyhűtőbe.

Főzött tejszínes fagyi alaprecept:

Kicsit bonyolultabb, de megéri a fáradságot (így sem túl komplikált), ha főzött fagyit készítünk. Itt egy deci tejszínhez másfélszeres tejet és egy tojássárgáját veszünk (tehát pl. 2 dl tejszín + 3 dl tej + 2 tojássárgája), ezt a keveréket ízlés szerinti mennyiségű cukorral ízesítjük, és lassú tűz fölött, állandóan kevergetve (habverővel) besűrítjük. Ehhez aztán vaníliafagyi esetén jöhet a vanília (vagy vaníliás cukor), gyümölcsfagyi esetén pedig a megfelelő gyümölcs.

Tippek:

–    ha tojásos fagyit csinálunk, és túl sárga a tojássárgája (ilyen is van…), tegyünk bele a sárgája helyett egy-egy fehérjét. Ha fehér színű alapfagyit szeretnénk, akkor pedig nyugodtan használjunk kizárólag tojásfehérjét, de ezt a tejekkel való vegyítés előtt mindenképp lazán fel kell verni.
–    kiváló állagú lesz a fagyink, ha a mélyhűtőből kivéve nagyjából 20 percet tölt a sima hűtőrészben, így elkerüljük, hogy a közepe kopogós maradjon, a széle pedig folyós.
–    ha nincs sok időnk fagyasztani, válasszunk olyan dobozt, ami laposabb, így hamarabb átfagy. Ez esetben persze korábban is kell kezdeni az átkeverést, ami széttöri a jégkristályokat.
–    nem kell teljesen lefagyasztani, ha van időnk, a fagylalt időnkénti felkeverésekor a kívánt állag elérésénél már tálalhatunk is.
–    igazán izgalmas lesz  a tejszínes alapfagyi, ha gyümölcsös réteget keverünk hozzá márványosan. Ehhez gyümölcspürét gyártunk (gyümölcs plusz botmixer, ezt kevés cukorral felfőzzük gyorslekvárrá), majd azt az utolsó fagyasztás közbeni felkeverésnél az alapfagyihoz keverjük lazán, hogy ne keveredjen, csak felcsíkozza azt. Csokiszósszal is remek.
–    gyümölcs hiányában természetesen bármilyen bolti gyümölcslevet is használhatunk, minél magasabb gyümölcstartalmú, annál jobb lesz a végeredmény.