Reggelinket, ebédünket és vacsoránkat is feldobhatjuk a gabonamagokkal
Előételbe, levesbe is szórhatjuk, de süteményt is készíthetünk az aranylón csillogó amarántból, amely ősi gabonaként nemcsak különleges ízt ad étkeinknek, de olyan értékes összetevőket is tartalmaz, mint a vas vagy épp a kalcium.
Előételbe, levesbe is szórhatjuk, de süteményt is készíthetünk az aranylón csillogó amarántból, amely ősi gabonaként nemcsak különleges ízt ad étkeinknek, de olyan értékes összetevőket is tartalmaz, mint a vas vagy épp a kalcium.
Tudta-e az amarántról?
1. Az amaránt egyike a Föld legősibb mezőgazdasági terményének.
2. Számos értékes összetevőt tartalmaz, köztük vasat, kalciumot, cinket és magnéziumot.
3. Kitűnő összetevője a levesbetéteknek, de használhatjuk hús, hal panírozásához, édességekhez, fogyaszthatjuk köretként, belekeverhetjük joghurtba, tejbe, kefirbe, és kiváló saláta alapanyag is.
4. Magjából liszt is készül, amellyel dúsíthatjuk a süteményekhez, desszertekhez előírt lisztet.
5. A mexikóiak tradicionális édességként a magból készült ún. alegriát fogyasztják.
Amarántos sajtkrém
Hozzávalók: 200 g krémsajt, 1 csésze pattogatott amaránt,1 szál zöldhagyma, fél csipet bors, friss petrezselyemzöldje ízlés szerint.
Elkészítése:
A sajtot egy kis tálban összekeverjük az amaránttal, majd beledolgozzuk a vékony karikákra vágott hagymát. A krémet megszórjuk borssal, petrezselyemzölddel, és összedolgozzuk. Más fűszereket is használhatunk. A krém tetejét megszórhatjuk még a maggal, és díszíthetjük hagymaszárral, paradicsommal. Teljes kiőrlésű kenyérből készített pirítóssal és zöldségekkel kínálhatjuk.
Amarántos zöldségkrémleves
Hozzávalók:
1 csokor sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, zeller, 1/2 karalábé, 1 vöröshagyma, 1 csésze pattogatott amaránt, 1 kávéskanál pirospaprika, 1 dl natúr joghurt, só, bors, petrezselyemzöldje, olaj.
Elkészítése:
Az olajon megfuttatott hagymához adjuk az amarántot, és folyamatos kevergetés mellett gyengén megpirítjuk. Levesszük a tűzről, és rászórjuk a pirospaprikát, majd megkeverjük. Tegyük vissza a tűzre, közben dobáljuk bele a karikákra vágott répát, a petrezselyemgyökeret, a felkockázott karalábét és a zellert. Sózzuk, borsozzuk, majd ha jól összeforgattuk a zöldségeket, felöntjük vízzel. Ha sűrűbb levest szeretnénk, akkor használjunk kevesebb vizet. Ha megpuhultak a hozzávalók, a leveshez kanalanként hozzáadva a joghurtot, botmixerrel krémesítsük. Forrón tálaljuk, amaránttal, friss petrezselyemzöldjével díszítjük.
Mogyorós amarántkorongok
Hozzávalók (12 db-hoz):
1 csésze (1,5 dl) mogyoróvaj, 2 teáskanál vaj felolvasztva, 1/2 csésze porcukor, 1/2 csésze összetört sós, pörkölt mogyoró, 1/2 csésze pattogatott amaránt, 250 g étcsokoládé, olívaolaj kenéshez.
Elkészítése:
Amíg a csokit megolvasztjuk a gőz fölött, 250 fokra előmelegítjük a sütőt. A mogyoróvajat összedolgozzuk a vajjal, hozzáadjuk a porcukrot, megkeverjük, majd beleszórjuk a mogyorót és az amarántot, és összekeverjük. A muffin formát 5 percre sütőbe tesszük, majd olívaolajjal finoman kikenjük. Ezután belecsorgatjuk a formába a csokit, a következő réteg a mogyorós massza lesz, amely tetejét lesimítjuk. Az édességet formástól tegyük a fagyasztóba legalább 30 percre. Az amarántos falatokat a kés hegyével könnyen kiszedhetjük a formából.
AZ AMARÁNTRÓL
Hazánkban először 1985-ben Karcagon, a Debreceni Agrártudományi Egyetem Kutatóintézetében kezdtek nemes amaránttal foglalkozni, de az igazi honosító munka két évvel később indult meg az MTA Botanikai és Ökológiai Intézetében. A nemesítői munka eredményeként 1994-ben megszületett az „EDIT”, az első magyar, államilag elismert fajta. A Klorofill Bt. a kezdetektől segítette a kutatói munkát, de az igazi feladata a növény üzemszerű termesztésbe állításával az elsődleges feldolgozás feltételeinek és a piac megteremtésével jött el. A ’90-es években a szinte csak export célra termesztett növény a kezdeti termékfejlesztéseknek köszönhetően egyre megbecsültebb szereplőjévé válik a hazai élelmiszerpiacnak. További amarántos érdekességek itt: https://www.facebook.com/magamitakartok