Azok a párok, akik hisznek, jobban elhordozzák egymást

A lelkész házasságok sem különben a többinél, hiszen ők is csak férj és feleség a hivatásuk mellett.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
iskola
2022. február 23. Családháló

A házasság hete kapcsán készült interjú a Magyar Református Szeretetszolgálat internetes oldalán Tóth Jánossal, a Gyökössy Endre Lelkigondozói és Szupervízori Szolgálat szolgálatvezető lelkészével. A beszélgetésben őszintén esik szó a hit és pszichológia összeférhetőségéről, a lelkész házaspárok nehézségeiről, illetve a keresztyén házasságok misztikumáról.

Tóth János elmondta, hogy a Református Egyház is rendszeresen kiveszi a részét az immár 15. éve rendezett házasság hete programsorozat szervezésében. Felhívta a figyelmet arra az érdekességre, hogy idén nem volt arca az eseménynek, hanem a korábbi követeket hívták meg újra mesélni saját családi életükről.

A lelkész elmondása szerint ennek legfőbb oka, hogy idén arra törekedtek, minél szélesebb spektrumú élethelyzeteket mutassanak be a szervezők a házasoknak, hiszen a pandémia okozta válsághelyzetek és kihívások minden család életében másként jelentek meg. A rendezvény mottója nem véletlenül lett „Maradjunk együtt!”, hiszen a járvány első hulláma húsz százalékkal növelte a válások arányát hazánkban – mondta Tóth János.

A lelkész kitért arra is, hogy a mai világban a házasság fogalma is átértékelődött – nem egyértelmű, hogy a fiatalok házasságban akarnak élni, illetve annak klasszikus formájában. Elmondása szerint elég gyakori a laza együttélési forma, amelyben a felek kötelezettség nélkül élnek egymással szemben.

Ennek egyik okaként példának hozta, hogy rengetegen nőnek fel elvált szülők gyermekeként, így a családi minta nem tükrözi az apa és anya egymás iránti elköteleződését, kitartását. Véleménye szerint ma már a válás is egy olyan minta, amelyet gyakrabban javasolnak végső megoldásként, mint inkább a párkapcsolat helyreállításán való munkálkodást.

Elmondása szerint a keresztyén családok ilyen szempontból erősebbek lehetnek: 

„kutatások szerint azok a párok, akik hisznek és imádkoznak, azoknak alapvetően sokkal teherbíróbb és szilárdabb a házasságuk. Türelmesebbek és jobban elviselik, elhordozzák egymást.”

Tóth János az interjúban azt is kiemelte, a lelkész házasságok sem különben a többinél, hiszen ők is csak férj és feleség a hivatásuk mellett. Tapasztalatai szerint ugyanolyan problémákkal küszködnek, mint minden más házastárs, előfordulhatnak partnerkapcsolati elakadások, érzelmi, kötődési problémák, félreértések, félreérzések, hűtlenség, vagy más családi probléma is. Ám nagyobb gondnak tartja, hogy a lelkészek sokszor nem fordulnak segítségért, hanem maguk szeretnék megoldani problémáikat.

„A házasság olyan, mint a jó kenyér tésztája: újra és újra meg kell dagasztani, és ki kell sütni. Nem elég elkötelezni magunkat, a házasságot nap mint nap gondozni és ápolni kell” – zárta a beszélgetést Tóth János.