Búcsú a mobilodtól, mondd szépen, helló, teló!

Aktuális
7 órája Családháló

A „Letettem. Éltem. Mesélem” című kiadvány a Szent István Intézet és a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF) társszervezésében megvalósult „Helló Teló!” Digitális Böjt Kihívás menetét, tapasztalatait és kutatási eredményeit foglalja össze. Ezt mutatta be egy sajtóeseményen Hal Melinda klinikai szakpszichológus, Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója és Puskás Balázs gyermekvédelmi szakember, a váci EKIF főigazgatója. A szakemberek azt is elárulták, hogy milyen terveik vannak a jövőre nézve.

A „Helló Teló!” Digitális Böjt Kihívás március 5-e és április 7-e között zajlott le nagy sikerrel. A különösen veszélyeztetett korban lévő, 12-14 éves korosztályból nagyjából 200 fiatal csatlakozott a programhoz a kontroll csoportokkal együtt. A digitális detoxikációban 6 osztály közössége vett részt azzal az elhatározással, hogy nagyböjt idején jelentősen korlátozzák digitális eszközhasználatukat. A mérések és a böjti időszak eredményeit a „Letettem. Éltem. Mesélem” című kiadványban összegezték, amely reményeik szerint hasznos „fegyver” lehet azok számára, akik tenni szeretnének szakemberként vagy szülőként gyermekeik jövőjéért – áll az EKIF szerkesztőségünknek szerdán megküldött közleményében.

„Óriási kihívás volt, hogy mérést is tettünk a program mellé. Tehát nem csak egy fontos és hasznos figyelemfelhívó eseményről volt szó, hanem egy tudományos anyagról is”

– kezdte összegzését Hal Melinda klinikai szakpszichológus, a kezdeményezéshez kapcsolódó kutatás vezetője. „Ugyanis bemeneti és kimeneti pszichológiai mérést csináltunk a 33 napos böjt előtt és után, amely kognitív teszteket foglalt magába. Továbbá a vizsgálati csoport mellé kontroll csoport is társult. Arra kerestük a választ, hogy mi változik egy ilyen hosszú időszak alatt. Eléggé egyértelműek az eredmények. Több mint 10 százalék javulást mértünk a figyelemben, a figyelmi funkciókban, téri-, vizuális készségekben vagy akár a finommotorika területén. Az érzelmi szinten is lényeges javulást láttunk a szorongás csökkenésében. Az internetfüggőséget is rengetegen belátták, amire pedig nem gondoltam, hogy ebben a korosztályban sokan ilyen tudatosak, példamutatóak tudnak lenni, akár még a felnőttek számára is. Nekem ez volt eddigi pályafutásom során a legjobb mérés, amiben részt vettem. A szülők támogatása is megható volt, mert rájöttek, hogy mennyivel jobb kapcsolódni a gyermekükhöz, ha ő nem egy digitális ködben van. Sok pozitív visszajelzést kaptunk tőlük is.”

Kiemelték, hogy a fiatalok közül mindenki nagyon együttműködő volt, és anonim módon azok is elküldték a képernyőidejüket, akik esetleg feladták a küzdelmet vagy nagyon magas szintről indultak. Ez a digitális böjt rávilágított arra is, hogy érdemes folytatni a hasonló akciókat.

„A Szent István Intézettel a kezdetektől foglalkozunk olyan 21. századi, a gyermeknevelést érintő kihívásokkal, amelyekre igyekszünk korszerű válaszokat találni. A digitális függés és ártalomcsökkentés az egyik legégetőbb, mindannyiunkat érintő téma, és e területen nagyon komoly lemaradásban is vagyunk globális szinten – mondta Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója, s hozzátette:

azt tapasztaljuk, hogy időnk nagy része online telik, a családtagok sokszor nem együtt, hanem egymás mellett léteznek, elfut mellettünk az életünk.

“Ennek az emberi kapcsolatokra és a személyiségfejlődésre gyakorolt hatása egészen megdöbbentő. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a mi felelősségünket szülőként és nagyszülőként, hogy értelmes mederbe tereljük az új technológiákat a gyermekek életében. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a következő generáció olyan mértékben sérült és sebzett lesz, hogy nem tudom van-e visszaút számukra és hogy milyen társadalomkép vár majd a jövő nemzedékekre. Ezért fogant meg bennünk a digitális böjt gondolata. Nagyon eredményes volt a szervezőtársakkal, a szakemberekkel, a diákokkal, tanáraikkal és a szülőkkel is az együttműködés. Biztató volt látni, hogy nem lehetetlen egy ilyen önkorlátozás, és fontos tapasztalat az is, hogy ehhez a közösség ereje szükséges. Az, hogy osztályszinten csatlakoztak a fiatalok, hatalmas segítséget jelentett. Szeretnénk a jövőben is hasonló figyelemfelkeltő kezdeményezéseket indítani. A „száraz november” mintájára egy „Analóg November” kihívást tervezünk megvalósítani az összes magyar iskola felső tagozatosainak meghirdetve, amely egy offline időgyűjtő akció lenne, motiváló nyereményekkel” – tekintett előre Máthé Zsuzsa.

A fiatalok közül három ceglédi diák a nyári vakációt is megszakította azért, hogy jelen legyen a könyvbemutatón és beszámoljon a tapasztalatokról. Forrás: váci EKIF.

A digitális detox kampány idei megvalósításában nagyjából 500 ember vett részt. A váci EKIF a megszerzett tapasztalatok után iskoláiban is kiterjesztené a digitális böjtöt.

„A mérleg egyik oldalán a közel egy éves munka van. Míg a másikon az a várakozás volt, hogy nekünk volt egy elképzelésünk, hogy ez a dolog működni fog. Azonban nem tudtuk, hogy ez vajon sikerült-e, egészen addig, amíg Hal Melinda nem fejezte be ennek az egésznek a kiértékelését” – mondta Puskás Balázs, a váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának főigazgatója.

“Az eredmények ismeretében kijelenthetjük, hogy van értelme annak, hogy letegyék a gyerekek az okoseszközeiket, hogy tévézés vagy videojátékozás helyett offline programokkal töltsék az idejüket”

– jelentette ki, majd így folytatta:

“Ennek már egy ilyen pár hetes távon is mérhető és kimutatható hatása van. Hisszük, hogy ha valaki a most bemutatott kiadványt elolvassa vagy akár csak átpörgeti, akkor meg tud erősödni abban, hogy érdemes azon dolgozni, hogy ne csupán az iskolában rakassuk le a gyerekkel a telefont, hanem otthon is. A célunk az, hogy az EKIF minél több iskolájában szerződéseket kössünk a szülőkkel arról, hogy otthon is korlátozzák a személyes képernyőidőt” – utalt a közeljövőre Puskás Balázs.

Az eredményeket összegző kiadvány pdf formátumban online is elérhető lesz a szervezők honlapjain: ekifvac.hu, szentistvanintezet.hu.

Kapcsolódó:

https://vasarnap.hu/2025/03/07/puskas-balazs-a-mobiltelefonok-tiltasa-ujra-megnyitotta-a-lehetoseget-a-normalis-kozossegi-eletre/

https://vasarnap.hu/2025/05/16/digitalis-detox/

Vezetőkép: Hal Melinda klinikai szakpszichológus, Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója és Puskás Balázs gyermekvédelmi szakember, a váci EKIF főigazgatója. Forrás: váci EKIF.