Erről is kellene beszélnünk az abortuszok kapcsán!

Aktuális
19 órája Családháló

Erről miért nem beszélünk többet? – tette fel a kérdést Facebook oldalán Mihalec Gábor párterapeuta, akinek őszinte és fontos témafelvetése az abortuszok kapcsán számos hozzászólást generált, hiszen megszámlálhatatlanul sok nő hordozza magával éveken át a lelki traumát, amely akár az egész családot is érintheti!

Komoly problémákat feszeget Mihalec Gábor párterapeuta legutóbbi Facebook-posztjában. A nemzetközi előadó és tréner arról beszélt, milyen sok nőt érint az abortusz traumája, és egy érintett hallgatója kutatásait idézve számos szomorú adatot osztott meg a közvéleménnyel.

Például, hogy a legtöbb nő a férfi támogatásának hiánya miatt dönt az abortusz mellett, vagy hogy a megkérdezettek 54 százaléka azt vallotta, hogy külső körülmények kényszere alatt hozta meg döntését.

Az általa idézett kutatási eredmények szerint az abortuszon átesett nők 92 százaléka érzett érzelmi fásultságot és képtelen volt kapcsolódni a saját érzelmeihez. 86 százalékuk attól félt, hogy a titkuk kitudódik, emellett tartós szorongást és szégyenérzetet tapasztalt.

75 százalék arról számolt be, hogy az önértékelése drasztikusan csökkent. 73 százalékuk pedig szexuális zavaroktól szenvedett a beavatkozás után.

A fent felsorolt tünetek átlagosan 5,25 évig kísérték ezeket a nőket.

Mihalec Gábor arra is rámutatott, hogy nem csupán a nőket, de a férfiakat is nagy mértékben érintheti a probléma. Egy másik vizsgálatban ugyanis, ahol 65 olyan férfit kérdeztek meg, akinek párja abortuszon esett át, kiderült, hogy 57-en szomorúságot és gyászt tapasztaltak, 54-en haragot éreztek, szintén 54-en kapcsolati problémákkal küzdöttek a beavatkozás után, 49-nek intenzív bűntudata volt, míg

40-en elbizonytalanodtak a férfi szerepükben és alvászavarral küzdöttek, 31-en pedig elkezdtek több alkoholt fogyasztani.

Ezek az elképesztő számok nem kapnak elég figyelmet a témában, pedig erről is kell beszélni az abortusz kapcsán!

A problémafelvetés fontosságát az is mutatja, hogy Magyarországon évente legálisan 21.000 abortuszt hajtanak végre. Ezek mögött a beavatkozások mögött pedig ott az a rengeteg fájdalom és trauma – számtalan megtört élet – hívta fel rá a figyelmet a párkapcsolati szakértő.

A témában sok hozzászólás érkezett – nem véletlenül – közöttük többen is ajánlottak olyan traumafeldolgozási módszert, amely segíthet az akár évtizedekig is tartó gyász feldolgozásában, mert ezekben az esetekben sajnos nem igaz, hogy az idő minden sebet begyógyít.

Korábban a Vasárnap.hu is írt például Kovács-Treer Máriáról, aki több, mint tíz éve vezet férjével lelkigyakorlatot magzatvesztést átélt embereknek.

A legközelebbi „Ne félj, nem ítéllek el” alkalom most, 2025. január 30-án kezdődik Budapesten. Erről bővebben olvasni és jelentkezni az Emmánuel Közösség honlapján lehet.

Vezetőkép: Freepik.com