Ezért extrém veszélyes, ha a kismama füves cigarettát szív

Egy új kutatás szerint a terhesség alatti marihuána fogyasztás számos magzati rendellenességgel hozható összefüggésbe, mégis nő azoknak a száma, akik ennek a káros hatásnak kiteszik a kisbabájukat. Pedig a füves cigi számlájára írható a visszamaradt magzati fejlődés, az alacsony születési súly, a koraszülés és a magzati halálozás is. Noha a füves cigaretta nem csak az anyaméhben, de még a születés után is lehet káros hatással a babára, az anyai kannabisz használat több mint kétszeresére nőtt 2002 és 2017 között Amerikában.
Nem is olyan régen egy magyar női magazinban is lehetett olvasni arról, hogy a kismama marihuána fogyasztása talán nem is olyan nagy dolog, sőt, még segíthet is enyhíteni a terhességi-szülési problémákat. Ám egy új kutatás feketén-fehéren bizonyítja az ellenkezőjét: a füves cigaretta árt a magzatnak, sőt, hatása még születés után is érvényesülhet.
A kutatók szerint a legnagyobb és legszembetűnőbb kockázat a perinatális mortalitás, azaz hogy a kisbaba meghal az anyaméhen belül. Ez sajnos nem csak a terhesség alatt, de a szülés után napokkal is bekövetkezhet a kannabisz fogyasztás mellékhatásaként.
https://vasarnap.hu/2022/02/02/tabudontogetes/
„Az általunk végzett korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a prenatális kannabisz használat hatással van a magzat tüdőfunkciójára és annak fejlődésére, csökkentve a baba tüdejének méretét” – fogalmazott Dr. Jamie Lo szülész, a tanulmány vezető szerzője, a portlandi Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem Orvostudományi Karának docense.
“Azt is megállapítottuk, hogy hatására jelentősen csökkent a véráramlás és az oxigén elérhetősége a méhlepényben.”
A méhlepény a legfontosabb kapocs az anya és a fejlődő magzat között: oxigént, tápanyagokat és a növekedéshez elengedhetetlenül szükséges hormonokat szállít. Ha ez a kapcsolat megsérül, az anya és a magzat is veszélybe kerül. Sőt, van olyan kutatás, amely azt is kimondja, hogy a terhesség alatti marihuána fogyasztás az autizmussal is összefüggésbe hozható.
Sajnos annak ellenére, hogy a babát a születés előtt és után is károsíthatja, a marihuána terhesség alatti használata növekszik.
Az amerikai drogkutató intézet, a National Institute on Drug Abuse 2019-es elemzése több mint 450 000, 12 és 44 év közötti amerikai kismamát vizsgált, és megállapította, hogy a kannabiszhasználat több mint kétszeresére nőtt 2002 és 2017 között.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a marihuána használat többnyire a terhesség első három hónapjában történt, és túlnyomórészt rekreációs, semmint orvosi célú volt. A kutatást vezető orvos szerint ez abból a téves felfogásból eredhet, hogy mivel a marihuána természetes és növényi alapú, ezért nem káros.
“Ilyenkor emlékeztetem a pácienseimet, hogy az ópium és a heroin is növényi eredetű, de a dohány is egy növény, és az alkohol is növényekből készül.”
Azt régóta tudjuk, hogy a terhesség alatti alkoholfogyasztás magzati alkoholszindrómát okoz, a dohányzás pedig károsítja a magzat fejlődő tüdejét és agyát, illetve a rejtélyes bölcsőhalál oka is lehet az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja szerint.
Az opioidok, például a fentanil, a heroin vagy a kokain használata is jól ismert okai különböző születési rendellenességeknek, elégtelen magzati fejlődésnek és a halvaszületésnek. Azt is tudni lehet, hogy ilyenkor nagy a kockázata annak, hogy a baba függő lesz, amikor megszületik, és súlyos elvonási tünetekkel kell megküzdenie. Ezeket anélkül is tudjuk, hogy léteznének külön erre szakosodott kutatások, hiszen egy gyermekét váró édesanyán nem lehet ilyen kísérleteket végezni.
Mivel a marihuánával is hasonló a helyzet, a tudósok az édesanyák saját bevallása alapján követték figyelemmel a szerhasználatot és annak következményeit.
“Ez a vizsgálat egyedülálló abból a szempontból, hogy csak azokat az anyagokat tekintettük át, amelyekben kannabiszt használtak terhesség alatt” – mondta hozzátéve, hogy a korábbi tanulmányok között olyanok is szerepeltek, amelyek a kannabisz használatát más anyagokkal, például nikotinnal vagy alkohollal együtt vizsgálták.
A JAMA Pediatrics folyóiratban hétfőn megjelent új kutatás 51 tanulmányt elemzett több mint 21 millió résztvevővel.
Ezek alapján a terhesség alatt használt marihuána 52 százalékkal növelte a 37. hét előtti koraszülés kockázatát és 75 százalékkal az extrém alacsony születési súly (kevesebb, mint 2500 gramm) esélyét.
Csak hat tanulmány vizsgálta a kannabisz halálozási kockázatait, de ezek a tanulmányok 29 százalékkal magasabb halálozási arányt mutattak ki azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja marihuánát fogyasztott a terhesség alatt.
Szakértők szerint a leendő szülőket összezavarja az is, hogy az utóbbi időben számos országban legalizálták a marihuánát, és a korábbi tanulmányok sem mutattak egyértelmű képet arról, mennyire veszélyes ez a szer a magzatra nézve, inkább a szerhasználóra gyakorolt kedvezőtlen hatásokat vizsgálták.
https://vasarnap.hu/2025/03/10/nincs-olyan-hogy-csak-egy-fuves-cigi-a-kannabisz-eletre-szolo-hatasai-a-serdulokre/
Ám minél több kutatás születik a kérdésben, annál világosabban látszik az összefüggés a marihuána fogyasztása és a terhesség kedvezőtlen végkifejlete között. Éppen ezért – akár az alkohol és a cigaretta esetében – itt is a zéró tolerancia elve a legbiztonságosabb – különösen egy kismama esetében!
Vezetőkép: Pixabay