Ezért veszélyes a trambulinozás a gyermeksebész szerint (VIDEÓVAL)

Aktuális
2025. március 07. Családháló

Itt a tavasz, ezzel együtt előkerülnek a kerti játékok, amelyek közül az egyik legközkedveltebb az utóbbi időben virágkorát élő tambulin. Csakhogy ez az eszköz felelős rengeteg gyermekkori sérülésért – hívja fel rá a figyelmet Facebook-posztjában Kőnig Róbert gyermeksebész, aki azt is elárulta, miért nem gyerekjáték a trambulinozás.

Dr. Kőnig Róbert minden évben nagy hangsúlyt fektet arra, hogy felhívja a figyelmet a trambulinozás veszélyeire. Idén is közzétett egy posztot, amelyben leírja, miért okoz rengeteg problémát és sérülést ez az akrobatikus eszköz.

A trambulinozás ugyanis nem sima sport, mert ez egy profi akrobatikus eszköz, amelyet George Nissen cirkuszi akrobata vezetett be még 1936-ban.

Dr. Kőnig Róbert az elmúlt évek tapasztalatai alapján felhívja rá a figyelmet, hogy az utóbbi években drámain megnőtt a trambulinos balesetek száma.

Mint írja, jelenleg a magyar viszonyokat figyelembe véve, nagyságrendileg ugyanannyi gyermek szorul műtéti ellátásra trambulinos baleset miatt, mint kerékpáros baleset miatt. Egy bökkenő van csak, sokkal több bicikli van forgalomban, mint trambulin.

Arra is rámutat a gyermeksebész, hogy a köztudatban elterjedt, miszerint a trambulin fejleszti az idegrendszert – ami igaz is – de semmivel sem fejleszti jobban, vagy másképp, mint például a hintázás.

Dr Kőnig az ausztrál gyermekorvosok társasága által végzett kutatásokat is idézi, amelyek ijesztő eredménnyel zárultak:

A trambulin 6 éves kor alatt sokkal többször járul hozzá törésekhez, ficamokhoz, ismeretlen eredetű hát és fejfájásokhoz. Ennek oka nem más mint, hogy a trambulinozás közben a folyamatos becsapódásra a 6 év alatti gyermekek vázizomrendszere nincsen még felkészülve. Elfárad, megsérül, deformálódik.

A gyermeksebész szerint pár egyszerű szabály betartásával a kisebb-nagyobb balesetek elkerülhetők, megelőzhetők. Ezeket fel is sorolja posztjában:

– Egyszerre csak egy gyerek legyen bent. (Ha ugyanis többen vannak, akkor összekoccanhat a fejük, fellökhetik egymást vagy egymásra eshetnek.)
– Tegyünk a rugókra szivacsokat. (A rugók sok bőrsérülést okozhatnak, ha ráesnek.)
– Szereljük fel a hálókat. (Előfordul ugyanis, hogy kiesnek belőle a gyerekek és az okoz balesetet)
– A trambulint ne tegyük fa alá. (A gyerekek beütik a fejüket a faágakba.)
– Ne a legmagasabb pontra állítsuk fel. (Nagyobbat eshetnek, ha kirepülnek.)
– Semmiképp ne másszon be a trambulin alá a gyerek. (Törvényszerű, hogy rá fognak ugrani.)
– Csak folyamatos szülői felügyelet mellett használják a gyerekek a trambulint. (Nem jó babysitter, ez az akrobatikus eszköz.)

Végül egy videót is megtekinthetünk, ami jól mutatja, hogy még egy olyan gyermek sincs biztonságban a trambulinban, aki rendszeresen sportol, és van gyakorlata az adott kunszt elvégzésében:

Vezetőkép: Pixabay