Fűrész Tünde: A család egészségvédő tényező
A család, mint lelki orvosság címmel rendezett konferenciát a Lelki egészség világnapja alkalmából a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS). Az eseményen beszélt a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családügyekért felelős helyettes államtitkára, aki hangsúlyozta, hogy olyan időket élünk, amikor nagy figyelemmel kell lenni a fiatalokra, mert számos olyan veszély leselkedik rájuk, amikkel korábban nem szembesültünk, így felkészíteni is nehéz őket ezekre. Beneda Attila azt is kiemelte, a család és a munka közötti egyensúly, illetve a stressz feldolgozása milyen fontos a lelki egészség szempontjából. Fűrész Tünde, a KINCS elnöke a lelki egészségről szólva leszögezte, hogy a család lelki és testi szempontból is pozitívan hat az egészségünkre, amit az intézet kutatásai is alátámasztanak.
Október tizedike az egész világon a Lelki egészség világnapja – immáron harminc éve. Hazánkban Kopp Mária kutatásai nyomán évek óta élénk diskurzus folyik arról, milyen fontos tényező a család a lelki egészség megőrzésében. Ennek hagyományait követve tartott konferenciát a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) A család, mint lelki orvosság címmel szerdán Budapesten.
Beneda Attila a lelki egészség világnapja alkalmából rendezett eseményen elmondta: az Egészségügyi Világszervezet meghatározása alapján az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség hiánya.
Kiemelte, Magyarországon 2010 óta igyekeznek családbarát környezetet teremteni, családbarát országot építeni, egy olyan, több generációra alapuló rendszert létrehozni, amely a teljes életutat lefedve járul hozzá a családok boldogságához. Beneda Attila hozzátette: nagyon fontos a család intézményének újraértelmezése, újraértékelése, újbóli felfedezése, hiszen az azt megelőző mintegy ötven év rengeteg kárt és rombolást okozott.
A helyettes államtitkár szólt a kitolódott életkorból eredő időskori megbetegedések kihívásairól, valamint a család és a munka közötti egyensúly, illetve a stressz feldolgozásának fontosságáról.
A családtámogatási rendszer fő szempontja a szabad döntés: fontos, hogy senkire ne próbáljunk rákényszeríteni olyat, ami nem a sajátja, ugyanakkor teremtsük meg a lehetőséget annak, hogy mindenki megvalósíthassa életformáló és életet építő vágyait – mondta Beneda Attila.
„Olyan időszakot élünk, amikor nagyon nagy figyelemmel kell lennünk a fiatalokra” – hangsúlyozta, hozzáfűzve: olyan típusú kihívások, veszélyek leselkednek most a fiatalokra, amikkel korábban nem szembesültünk, így a gyerekeinket sem tudjuk rá felkészíteni.
A helyettes államtitkár két, családokat támogató elemre hívta fel a figyelmet: az egyik a Monspart Sarolta által életre hívott Országos Gyalogló Idősek Klubhálózata (OGYIK), a másik a fiatalokat megszólító lelki egészség roadshow, amelynek idei témája a függőség.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke a KINCS Közérzet Barométer felmérését mutatta be. A 2020 novembere és 2024 szeptembere közötti időszakot felölelő kutatásról elmondta: 2020 óta hónapról hónapra megkérdezik a magyarokat, hogyan érzik magukat.
Kiemelte: Kopp Mária nyomdokain járva meghatározónak és nagy jelentőségűnek tartják, hogy a magyarok közérzetét, hangulatát folyamatosan monitorozzák.
Hozzátette: a kutatás a Covid-járvány kellős közepén indult, majd látható, hogy a háború, az energiaválság, az infláció hogyan hatott a magyarok közérzetére.
Az elnök hangsúlyozta: bármilyen problémával, veszéllyel, válságokkal is kell megküzdeni, akik családban élnek, gyermeket nevelnek, stabil párkapcsolatban élnek, erőteljesebb megküzdési képességekkel rendelkeznek.
Ez a felmérés is alátámasztja azt, hogy a család kifejezetten egészségvédő tényező, lelki és testi szempontból egyaránt – mondta Fűrész Tünde.
A kutatássorozatban hónapról hónapra 1000 embert kérdeznek meg telefonon arról, hogy mennyire érzi magát boldognak, elégedettnek, mennyire érzi magát biztonságban, illetve egészségesnek, továbbá hogyan értékeli a saját dolgainak és az ország dolgainak alakulását.
Az eseményen Hal Melinda klinikai szakpszichológus, közgazdász szólt arról is, hogyan függ össze a versenyképesség a mentális egészséggel, és azt is kifejtette, hogy lelki egészség nélkül nem lehet egészségről beszélni. A konferencia kerekasztal-beszélgetéssel zárult, ahol a résztvevők a fiatalok és az idősek mentális egészségének megerősítéséről folytattak eszmecserét.
Címlapkép: Fűrész Tünde, a KINCS elnöke. Fotó: Vasárnap.hu/Szennyes Krisztián