Gyermek- és ifjúságvédelmi tanszéket hoznak létre az egyházi fenntartású Gál Ferenc Egyetemen

Aktuális
2025. február 14. Családháló

Az országban egyedülálló módon gyermek- és ifjúságvédelmi tanszéket hoznak létre a Gál Ferenc Egyetemen (GFE) – közölte Kothencz János, az intézmény címzetes egyetemi tanára pénteken.

Kothencz János kifejtette:

a tanszéket Szegeden, a szeged-csanádi egyházmegye által fenntartott GFE teológiai kara alá integrálva hozzák létre.

Kétféle szakirányú továbbképzési szakot indítanak: gyermekvédelmi szak- és gyermekvédelmi alapellátás specialistát. A négy féléves képzésekre bármilyen humán területen szerzett diplomával, alap- vagy mester képzettséggel lehet jelentkezni. A képzés vélhetően önköltséges lesz, de “még tájékozódnak a jogszabályok adta lehetőségekről” – fogalmazott Kothencz János.

A tanszéket Kothencz János – aki a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója is – fogja vezetni. A gyermekvédelmi szakellátás specialista képzés “lényegében startra kész”, elkészültek a mintatantervek, megvannak az oktatók; az engedélyeztetési kérelmet hamarosan benyújtják az Oktatási Hivatalnak.

Reményeink szerint 2026-ban indulhat a képzés

– mondta.

Kothencz János kifejtette, a képzés nemcsak azért lesz országosan egyedülálló, mert ilyen egyetlen felsőoktatási intézményben sincs, hanem mert a szeged-csanádi egyházmegye a közelmúltban 13 megyében vette át a gyermekvédelmi szakellátást, jelenleg mintegy hatezer gyermeket gondoznak. Ezáltal a leendő hallgatóknak a lakhelyük szerint tudnak szakmai gyakorlati helyszínt biztosítani – húzta alá.

Hozzátette, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató szakmai módszertani tevékenységét integrálni kívánják a tanszék működésébe. Létrehoznak majd kutatói csoportokat, szakkönyvtárat és a 13 megyére kiterjedő terepkoordinációs rendszert.

Vezetőkép: Kothencz János, az intézmény címzetes egyetemi tanára vezeti az újonnan elinduló tanszéket a Gál Ferenc Egyetemen. Forrás: Facebook/Kothencz János