Gyógyulás, szembenézés – a szexuális visszaélés hatalmi fegyver

A bizalommal visszaélve – ezzel a címmel jelent meg Görföl Tibor szerkesztésében az a tanulmánykötet, amely a katolikus egyházban történt bántalmazások feltárására és a gyógyulás útjára helyezi a hangsúlyt. A könyvben közölt írások teológiai, etikai, történelmi, jogi és pedagógiai nézőpontból reflektálnak a szexuális és lelki bántalmazás jelenségére, amelyet a józan helyzetfelmérés, a nyílt szembenézés, a határozott lépések és a szemléletformálás igényével vizsgálnak. Többek között azt is megtudhatjuk, hogy a kelet-európai régióban a kommunizmus idején az államhatalom is kreált gyermekbántalmazási eseteket, hogy rossz színben tüntesse fel a katolikus egyházat.
A bizalommal visszaélve arra a jelenségre reflektál, amely mintegy tizenöt éve foglalkoztatja az európai nyilvánosságot. A Görföl Tibor szerkesztésében megjelent írásokban a katolikus környezetben elkövetett visszaélésekről olvashatunk, méghozzá igen átfogó módon, ugyanis a benne szereplő tanulmányok teológiai, etikai, történelmi, jogi és pedagógiai nézőpontból reflektálnak a jelenségére. A könyv ajánlója szerint a szerzők sokrétű megközelítésmódja olyan átfogó képet rajzol meg, amely mindeddig nem állt rendelkezésre a magyar egyházi nyilvánosságban, s
a bántalmazás okainak, teológiai kihívásainak, következményeinek és feldolgozási lehetőségeinek megvilágításával elméleti és gyakorlati téren egyaránt új távlatokat nyit az egyházi élet megszervezésével, a megelőzés feladataival és az áldozatokkal szemben tanúsítandó magatartással kapcsolatban.
A kötet megjelenése kapcsán beszélgetett az ATV műsorában Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő és Dobszay Benedek ferences szerzetes, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán folyó gyermekvédelmi képzés szervezője, aki korábban a Vasárnapnak is nyilatkozott arról, miért fontos a konstruktív párbeszéd a témában.
https://vasarnap.hu/2025/01/28/fontos-hogy-tudjunk-konstruktiv-parbeszedet-folytatni-dobszay-benedek-a-gyerekasztal-munkacsoportrol/
Dobszay Benedek lapunknak akkor a Gyerekasztal Munkacsoport megalakulása kapcsán azt mondta, hogy azért fontos, hogy erről a témáról sokat beszéljünk, mert így rá tudunk világítani arra, hogy ez nem csupán egyházi sajátosság, ugyanakkor figyelhetünk arra, hogy feltárjuk ezeket a sajátos helyzeteket, ahol határátlépés történhet, amit aztán rosszul kezelnek, ezzel próbálva segíteni a probléma megoldását.
A ferences szerzetes egyébként is azt vallja, hogy az Egyháznak kell élen járnia ezeknek az eseteknek a feltárásában, hiszen így példa lehet mások számára. Szavai szerint ez részint már meg is valósult, hiszen elkezdték a megoldás kidolgozását. Példaként azt is említette, hogy Amerikában már tömegével keresik fel az Egyházat olyan személyek segítségért, akiket valahol máshol ért sérülés, abúzus.
https://vasarnap.hu/2024/12/19/dobszay-benedek-azert-kell-nekunk-jol-csinalni-hogy-pelda-lehessunk-masok-szamara/
A könyv kapcsán folyó beszélgetésében Dobszay kiemelte, hogy egy szervezetnek keresztül kell mennie a szembenézésen, hiszen sokkal hitelesebb, ha „merünk kezdeni valamit a múltunkkal, történeteinkkel, mint ha szőnyeg alá söpörjük”.
Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő rávilágított, miért ilyen fontos a szembenézés, amely tiszta vizet önthet a pohárba és megmutathatja azt, mik azok az egyéni, intézményi és rendszerszintű keretek, amelyek miatt egyáltalán előfordulhat visszaélés vagy bántalmazás egy intézményben. Szerinte nagyon jó ezt egyben látni, hiszen egészen rejtett összefüggésekre mutathat rá, például
a kelet-európai régióban nagyon komoly szerepe van annak, hogy a kommunizmus idején az államhatalom kreált gyermekbántalmazási eseteket, hogy rossz színben tüntesse fel a katolikus egyházat.
Ezek mind befolyásolják, hogy valaki hisz-e abban, hogy az esetek valódiak, tényleg megtörténtek – hívja fel rá a figyelmet a gyerekjogi szakértő, hozzátéve, hogy a mítoszokon, tévedéseken, múltbéli rossz tapasztalatokon átlépve is még nagyon sok munka van ezen a területen, de ez a könyv meg tud mutatni nagyon sok tényt és megközelítési módot, ami fontos a téma kapcsán.
Dobszay Benedek arra is rávilágít, miért nagyon fontos megkülönböztetni a pedofíliát és azokat a bántalmazásokat, amelyeket „éretlen szexualitású személyek” követnek el. Pedofíliának azt nevezzük, ha valakinek a fixációja a serdülőkor előtt álló gyermekekre vonatkozik, de azt tudjuk, hogy nagyon sok bántalmazás nem ezt a korosztályt érinti, hanem a serdülőkorú vagy idősebb, de még fiatal korban lévő embert. Az is lehet, hogy az illető már 18 fölött van, de egy olyan aszimmetrikus viszonyban, ahol nagyon komoly a határátlépés, ha közeledés történik. Fontos a megkülönböztetés, mert a mögöttes személyiségzavar más, ez pedig a feltárásban, gyógyításban is különböző módozatokat kíván.
Azt is megtudhattuk, hogy az egyházban kötelező pszichológiai vizsgálaton kell keresztülmennie annak, aki papnak vagy szerzetesnek jelentkezik.
Ezeket a vizsgálatokat évente elvégzik a papszentelésig. Dobszay szerint az is nagyon fontos lenne, hogy a már dolgozó tagokat is vizsgálják, hiszen a folyamatos munkában, kiégésben szét tud esni annyira a személyiség, hogy tünetként az jelenik meg, hogy az illető „határátlépő” lesz.
Gyurkó Szilvia azt is hangsúlyozta, hogy nem csupán az egyházban, a világon mindenhol azt látni, hogy nem a pedofil bántalmazók vannak többségben. Az esetek több mint 90 százalékában a kulcs a bizalmi kapcsolaton van, nem pedig az elkövető szexuális beállítódásán. A pedofil elkövetők nagyon kártékonyak, hiszen akár sok száz áldozatuk is lehet az online térben, ahol predátorként vadásszák az áldozataikat.
https://vasarnap.hu/2025/05/19/ma-mar-az-sem-ritka-hogy-11-eves-gyermektol-csalnak-ki-intim-felvetelt-hogyan-vedhetjuk-meg-gyerekunket-az-online-zaklatastol/
Ezzel szemben a többi 90 százalék bizalmi viszonyban történik. A szexuális bántalmazás egy ilyen érzelmi viszonyban azért megy nagyon mélyre, mert nem a szexualitásról, hanem a bizalmi viszonnyal való visszaélésről szól. Az áldozatban keletkező élmények nagyon összetettek, ami mind az egyház berkein belül, mind azon kívül felhúzhatja a hallgatás falát. Ennek a falnak a lebontásában is segíthet A bizalommal visszaélve.
https://vasarnap.hu/2024/10/14/sokszor-evtizedekig-is-rejtve-marad-egy-bantalmazo-kapcsolat-hal-melinda-a-vasarnapnak/
Dobszay Benedek szerint gyümölcsöző az egyházi és világi szakértők együttműködése a témában. Gyurkó Szilvia ugyanakkor azt is kijelentette, hogy dolgozni kell azért, hogy az olyan negatív sztereotípiák, mint például a „pedofil papok” kikerüljenek a közbeszédből, mert leegyszerűsítőek, hamisak és nem arról beszélnek, ami az igazi probléma.
Mindegy, hogy a gyerek hol van: hímző szakkörön, hittanon vagy edzésen, mindenhol biztonságban kell lennie, és arról kell gondoskodni, hogy ezért mi felnőttek tudjunk felelősséget vállalni. Ez nem egyházi vagy világi, hanem gyermekvédelmi kérdés.
Azt is látni kell – hívja fel rá a figyelmet a ferences szerzetes, hogy mi történik a digitális térben: egy gyerek ma olyan információtömeghez jut hozzá szexualitás terén is – kontrollálatlanul – ami korábban nem volt. Ennek az a következménye, hogy ma szexuális abúzus gyerek és gyerek között alsó tagozatban, sőt, óvodában is jelen van, ami megdöbbentő. Jó lenne, ha a közoktatásban is elindulnának olyan programok, amelyek ezt a területet érintik – tette hozzá.
https://vasarnap.hu/2025/05/22/rekordokat-dontott-tavaly-az-interneten-keingo-pedofil-bantalmazo-felvetelek-szama/
Vezetőkép: Freepik