Hal Melinda a Drogkutató Intézet konferenciáján: Egy szeretethiányos társadalomban élünk

Aktuális
2025. március 20. Családháló

“Egy szeretethiányos társadalomban élünk, és ez a szeretethiányos társadalom megpróbálja az anyához, az apához – vagy akár a nevelőhöz – való elemi kötődését droggal helyettesíteni, vagy alkohollal, vagy telefonnal” – fogalmazott Hal Melinda klinikai szakpszichológus csütörtökön a Drogkutató Intézet által szervezett drogpolitikai konferencián.

Hal Melinda a budapesti, Tas vezér utcai MCC-Scrutonban megrendezett eseményen a droghasználat pszichológiai és társadalmi következményeiről szóló kerekasztal-beszélgetésén vett részt Forgács István romaügyi szakértő mellett, Riedl Annamária moderált.

Forgács István arról beszélt, hogy a sportnak, a kultúrának, az egyháznak, illetve a vallásnak, és általában a közösségeknek egyaránt fontos szerepe, hogy alternatívát jelentsenek a droghasználatnak, sőt, “legyenek inkább első számú opciók”.

“Bárki, aki vitatja azt, hogy a sport, az egyház, a közösség értékes, az azt gondolom, hogy abszolút nemzetellenes”

– jelentette ki.

Hal Melinda – hogy folytassuk a bevezetőben elkezdett gondolatmenetének átadását – arról beszélt, hogy a mentális egészség alapja a kötődési minta, a bizalmi kapcsolat.

“El kell kezdenünk edukálni az embereket arra, hogy az igazi versenyképesség azon múlik, hogy érzelmileg hogy vagyunk. Ebben óriási lépéseket tettünk, de még nem elég, tovább kell folytatnunk ezt a hihetetlenül heroikus munkát” – mondta.

Forgács István szerint

„ma Magyarországon a cigány közösségekben élő 18 és 60 év közötti emberek legalább 40-45 százaléka súlyos mentális problémákkal küzd”.

Hozzátette, “lehet, hogy a teljes társadalomban sem sokkal alacsonyabb ez az arány”.

Arról is beszélt, hogy a cigány közösségekben kiugróan magas a családon belüli erőszak, a drogfogyasztás, és a fiatalok által elkövetett bűncselekmények száma is. Nézete szerint ezek a gyenge mentális állapotból sarjadnak.

Forgács Róbert (balra) egy korábbi rendezvényen. Forrás: Facebook/Drogkutató Intézet

Hal Melinda a beszélgetés folytatásában – a drogfogyasztás okai között – szólt arról, hogy bár az öngyilkosságok száma visszaszorulóban van Magyarországon,

„sajnos a 25 év alatti korosztályban az önsértések száma egyre növekszik”

– mondta.

Hozzátette, hogy a 25 év alatti korosztályt számos krízis gyötri; a polikrízis kifejezést használta, ami több egymással összefüggő, együttesen jelentkező, egymást súlyosbító válsághelyzetre utal. Rengeteg kihívást jelent a digitális tér, illetve begyűrűzhet az egzisztenciális krízis, az identitásválság is a fiatalok életébe, valamint a Covid alatti bezártságot sem heverte még ki ez a korosztály.

“A digitális függőséggel azt értük el, hogy minden második magyar gyereket ér évente legalább egyszer zaklatásos esemény, ez egy súlyos szám”

– hangsúlyozta; tehát a fiatalok felét évente éri valamilyen online bántalmazás, bullying.

Hal Melinda itt helybenhagyóan visszautalt Forgács István fenti statisztikájára.

“Minden második gyerek elszenved zaklatásos, bántalmazó eseményt egy éven belül… Így hogy lenne jó a mentális egészség, vagy hogy lenne 50 százalék fölötti azoknak az aránya, akik stabilak, akik nem traumatizáltak, akiknél megfelelően van kezelve az összes olyan terület, ami a mentális egészséghez szükséges?” – tette fel a kérdést.

A pszichológus szerint súlyos probléma, hogy a világhálón, főként a dark weben, de a közösségi médiában is elérhetőek olyan csoportok, ahol a fiatalok arról tájékozódnak, hol lehet drogot venni, sőt, tippeket adnak egymásnak, hogyan kendőzzék el a használatát akár a szüleik előtt.

Lám, nem a szüleikkel kötődnek, hanem az internetes közösségi oldalak felhasználóival.

Hal Melinda zárásként arról beszélt, hogy

„Magyarországon adósak vagyunk egy komplex, lelki, mentális egészségstratégiával”,

mint mondta, „innovatív szemléletre van szükségünk – mert megváltozott a világ –, és arra, hogy a mentális egészség nemzeti, nemzetstratégiai prioritásként legyen jelen az életünkben, a hétköznapokban és a következő operatív lépésekben a kábítószer, a drogfogyasztás és az egyéb addikciókat érintő kérdésekben is”.

https://vasarnap.hu/2025/03/20/horvath-laszlo-a-droghasznalat-a-felemelkedo-tarsadalmi-retegek-legnagyobb-demona/

Vezetőkép: Hal Melinda klinikai szakpszichológus. Forrás: Vasarnap.hu/Szennyes Krisztián