Influenzaszezon: Dr. Békeffy Magdolna szerint nagyon fontos, hogy megfelelő kezelést alkalmazzunk

Aktuális
19 órája Családháló

Tombol az influenzajárvány, de abban sem lehetünk biztosak, hogy milyen vírussal fertőződtünk meg, hiszen a Covid sem tűnt el teljesen a palettáról. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legfrissebb adatai szerint a megbetegedések mégis inkább előbbi számlájára írhatók. A betegek közel 50 százaléka gyermek, 25 százaléka pedig fiatal felnőtt. Az idősek kevesebben fertőződtek meg, viszont nagyobb arányban kerültek kórházba a betegségek szövődményeivel. Megkerestük Dr. Békeffy Magdolna belgyógyászt, mit tanácsol, milyen kezelést alkalmazhatunk vírusfertőzés esetén.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ légúti figyelőszolgálata a szolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végez becsléseket. E szerint január 4. hetében az országban 69 900 fő fordult orvoshoz influenzaszerű, és 295 500 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. Az akut légúti fertőzések között a betegek 47,7 százaléka 0-14 éves gyermek, 24,9 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt volt, vagyis őket sújtotta leggyakrabban a betegség. További 18,5 százalékuk a 35-59 évesek, 8,9 százalékuk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. Az influenzaszerű megbetegedés esetében is hasonló az arány, ott a betegek 42,0 százaléka 0-14 éves gyermek, 29,3 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt volt, 21,0 százalékuk a 35-59 évesek, 7,7 százalékuk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.

Százezer főre levetítve az azonos korcsoportba tartozó megbetegedések száma a 3-5 évesek (2 344) körében volt a legmagasabb, az országos érték háromszorosa (728).

Ezt követte a 6-14 évesek (1 961) és az 1-2 évesek (1 492) érintettsége. Vagyis elmondható, hogy a gyerekeket érintik leginkább a mostani megbetegedések.

A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján az is kiderült, hogy a 4. héten 293-an kerültek kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 36-an részesültek intenzív/szubintenzív ellátásban. A kórházi ápolást igénylő betegek nagy része kisgyermek vagy idős ember volt: 26,3 százalékuk 2 éves vagy annál fiatalabb, 33,4 százalékuk pedig 60 éves vagy annál idősebb volt. Az adatok szerint a kórházi ápolást igénylő betegek legtöbbjénél az influenza okozta a problémát. A Népegészségügyi Központ adatai szerint 128 főnél influenza (111 A, 15 B, 2 NT), 28 főnél RSV, 13 főnél a SARS-CoV-2 állt a megbetegedések hátterében.

A beküldött minták alapján (ami nem egyenlő az összes megbetegedéssel) az is elmondható, hogy az influenza pozitivitási arány 51,4 százalék, a SARS-CoV-2 pozitivitási arány 1,5 százalék és az RSV pozitivitási arány 1,2 százalék volt.

Influenza, nátha vagy Covid?

Az influenzahelyzettel kapcsolatban megkerestük Dr. Békeffy Magdolna belgyógyászt, akit arról kérdeztük, mit tehet, aki influenzás, hiszen a legtöbb vírus ellen nincs orvosság – szemben a bakteriális eredetű megbetegedésekkel.

A doktornő szerint nagyon gyakori, hogy az influenzának szövődménye lép fel, például tüdőgyulladás, mert a vírus által legyengített szervezetet könnyebben megtámadják a baktériumok is. Egyáltalán nem biztos tehát, hogy nem lesz szükség gyógyszeres kezelésre. A doktornő éppen ezért arra figyelmeztetett, hogy annak eldöntését, hogy vírusos vagy bakteriális eredetű a fertőzésünk, mindenképpen bízzuk orvosra, aki a kezelésről is dönt.

A most divatos kombinált tesztekkel kapcsolatban feltett kérdésünkre válaszolva hangsúlyozta:ezek csupán arra szolgálnak, hogy tájékozódni tudjunk, milyen fertőzéssel állunk szemben.”

A náthának, bár sok kellemetlenséget okoz, nincsenek influenzához hasonló tünetei

A jól ismert influenza és a Covid–19 fertőzés által okozott panaszok valóban nagyon hasonlóak. Laikusként nem sok esélyünk van rá, hogy különbséget tudjunk tenni. A koronavírus-fertőzésnél gyakori, hogy láz, fejfájás, torokfájás, extrém fáradtság, izom- és ízületi fájdalom jelzi a megfertőződést; a beteg elveszíti az íz- és a szagérzékelését is. Szokásos tünet a száraz köhögés, de jelentkezhet hasmenés és erős mellkasi nyomás is.

Mi a legjobb gyógymód?

Arra a kérdésre, mit tehetünk, ha valamilyen vírusfertőzés támadt meg minket, Békeffy doktornő elmondta, hogy mindenképpen pihenjünk, maradjunk otthon. Láz esetén lázcsillapítóval enyhíthetünk a tüneteinken, ezen felül vitaminnal: sok gyümölcs és zöldség, valamint folyadék fogyasztásával támogathatjuk az immunrendszerünket, hiszen ezek a betegségek legtöbbször spontán gyógyulnak.

Hogy mennyi idő alatt, az a szervezetünktől is függ: azt mondják, hogy az influenza jelenlegi variánsa 5 nap alatt cseng le, de Békeffy doktornő szerint egy fiatal egészséges szervezet szerencsés esetben akár 1-2 nap alatt is leküzdhet egy vírusfertőzést.

Vezetőkép: Dr.Rose/Békeffy Magdolna