Lehet-e etikus a fogamzásgátlás? (VIDEÓVAL)

Elválasztható-e egymástól a szexualitás és a termékenység? Létezik-e olyan, hogy etikus fogamzásgátlás? Mely fogamzásgátló módszerek egyeznek, és melyek nem a keresztény erkölcsi tanítással? Ezeket a kérdéseket járta körbe Földi-Kovács Andrea az Axióma videójában.
II. János Pál pápa személyes kapcsolatok és párbeszédek eredményeként született teológiai gondolatai, a Test teológiája, amelyben kijelentésével szinte mindenkit megdöbbentett. Fő tézise szerint Isten nem azért adta az eroszt, a nemi vágyat, hogy azután megtiltsa annak megélését. A szexualitás sokkal inkább Isten ajándéka, amelyet a házasságba rendelt.
Ennek a gondolatmenetnek a vonalán kiindulva beszélt Földi-Kovács Andrea az Axióma Carpe Deum videójában a termékenység kérdéséről. Arról, hogyan lehet az emberi nemiség kérdését vizsgálni anélkül, hogy azt ne csupán biológiai, de lelki szempontból is megértsük. A kérdésfeltevések a nyomán jutunk el a fogamzásgátlásig, hiszen ebben is létezik keresztény és nem keresztény felfogás.
Gyakran hallani azt, hogy a döntéseink hogyan hatnak az életünk egészére, és azt is, hogy a környezeti ártalmak milyen káros hatással lehetnek ránk. Arról azonban már kevesebb szó esik, hogy a szexuális életünknek is van egy ilyen aspektusa.
Az úgynevezett “green szex” egyre nagyobb népszerűségnek örvend, amely hormonális fogamzásgátlás és gumióvszer használata helyett előnyben részesíti az elkötelezett, monogám párkapcsolatot valamint a természetes családtervezési módszereket.
Ezáltal csökkenti a szintetikus hormonok és a műanyag környezetre gyakorolt káros hatásait, például a vízszennyezést, valamint hozzájárul a stabil családi kapcsolatokhoz is.
A monogámiának ugyanis egyértelmű előnyei vannak – ezt erősíti meg a science.org is cikkében, amelyben a tudósok a részben egyre terjedő green szex jelenségre reflektálva megállapították, hogy a monogámia előnyeihez hozzátartozik az utódok gondozásának fokozott képessége is. A nem monogám kapcsolatokban ugyanakkor nagyobb szükség van a hormonális fogamzásgátló módszerekre, óvszerek használatára, előbbi vízszennyezést, utóbbi pedig környezetszennyeződést okoz. Ezzel szemben a monogám kapcsolatokban a természetes családtervezés környezetbarát alternatíva lehet.
De ha ezek a szintetikus hormonok negatívan hatnak a környezetünkre, felmerülhet a kérdés, hogy hogyan hatnak ránk, nőkre?
Földi-Kovács Andrea arra is kitér, hogy a keresztény etika szabályrendszere nem csupán szigorú szabályok sorozata, az az embert védi, mert a teljes testi önátadásban sérülékenyek vagyunk. Isten a szexualitást nem úgy adta, hogy utána megtiltotta, hanem azt a házasságba rendelte. Önmagunk a másiknak szeretetből való átadása, nem pedig az élvezetek hajszolása teszi tökéletessé az intimitást. A szerelmi aktus és az élet továbbadásának elválasztása azonban kiüresítette ennek szépségét.
A fogamzásgátlás elterjedése házasságtörést majd reprodukciós jogokat szült és ennek a folyamatnak a végén már az abortuszra is úgy tekintenek, mint fogamzásgátló módszerre. Holott az nem a fogamzást akadályozza, hanem egy már megfogant élet kioltását eredményezi. Ráadásul
a feminizmus folyamatosan próbálja meggyőzni a nőket, hogy nem léteik olyan, hogy anyai ösztön, pedig a nő valójában az önátadásban, a gondoskodásban és anyai minőségében találja meg igazi önmagát.
Nem véletlen, hogy a katolikus egyház mellett számos ismert gondolkodó, köztük Freud és Roosevelt, valamint T. S. Eliot is felszólalt a fogamzásgátlás elterjedése ellen. Ma már töb tanulmány is alátámasztja, hogy a fogamzásgátlás növeli a kockázatos szexuális viselkedést. Ráadásul a hatása nem száz százalékos, tehát elterjedése megnövelte az abortuszok számát is.
Kutatások szerint a tabletták ráadsául komoly egészségügyi kockázatot jelentenek a nőkre nézve: a kétkomponensű készítmények 20-30 százalékkal nővelik például az esélyt a melldaganatra. Arról nem is beszélve, hogy évtizedes használattal elfednek egy esetleges termékenységi problémát. A közelmúltban egy kutatás rámutatott a tabletták szedése és a depresszió közötti kapcsolatra is, de azt is tudjuk, hogy szedésükkel megnövekedett kockázat a szívbetegségekre, a méhrákra, a vérrögök kialakulására, az agyvérzésre és a tüdőembóliára is.
Arról nem is beszélve, hogy az esemény utáni tabletta, a spirál, vagy az abortusztabletta, amelyeket szintén fogamzásgátló módszerként tartanak számon, mind-mind egy már létrejött élet kioltását célozzák, így keresztényként ezek erkölcsileg is elfogadhatatlan megoldások.
S hogy hogyan érzik magukat ebben a nagy szabadságban az emberek? Valószínűleg a természetet meg tudtuk hekkelni, de az emberi természetet nem annyira: egy 2019-es felmérés szerint a házasságban élők 80 százaléka érzi mindnkinél közelebb magághoz a házastársát, míg a párkapcsolatban élők között ez az arány csak 55 százalék. Hiába akarjuk tehát a kisebb elköteleződést, a szívünk az életre szóló szerelemre lett megalkotva…
Ha többet szeretnénk megtudni az egyház által támogatott fogamzásgátlási módszerekről, például a cikluskövetésről, a teljes videót itt tudjuk megtekinteni: