Már javasasszony helyett is a ChatGPT-t kérdezzük?

Azt lassan kezdjük elfogadni, hogy a mesterséges intelligencia (MI) egy csomó területen segítheti az életünket. Megmutatja, merre nincs dugó, mit érdemes elolvasnunk, sőt, megcsinálja helyettünk egyes feladatainkat. De meddig lehet elmenni az MI alkalmazásában? Lehet-e a ChatGPT barát, házassági tanácsadó, vajákos asszony is?
Nemrég arról olvastam, hogy egy házaspár végső elkeseredésében házassági tanácsadóhoz fordult. De nem egy hús-vér embert, hanem a mesterséges intelligenciát kérték fel erre a nemes feladatra. A robot pedig elmondásuk szerint annyira vicces válaszokat adott, hogy a kialakult jó hangulat miatt sikerült átlendülniük és megbeszélni a köztük lévő problémákat.
Kevésbé vicces, inkább elkeserítő az a történet, amikor egy kamasz fiú azért lett öngyilkos, mert barátok helyett a mesterséges intelligenciával társalgott, és amikor elmesélte neki, mi jár a fejében, a gép ahelyett, hogy lebeszélte volna a dologról, inkább arról kérdezte, milyen módon tervez önkezével véget vetni az életének.
https://vasarnap.hu/2024/11/04/remiszto-jovo-az-anya-szerint-a-chatbot-valaszai-miatt-lett-ongyilkos-a-kamasz-fiu/
Egy most megjelent hírben pedig egyenesen arról van szó, hogy a feleség bevallottan a ChatGPT válaszai miatt adta be a válókeresetet.
Történt ugyanis, hogy az asszony jópofának találta megkérdezni a mesterséges intelligenciát, jósolna-e neki kávézaccból. A robot azonban ahelyett, hogy fényes jövőt, közelgő pénzesőt, szerelmet, vagy valami hasonlót jósolt volna, kijelentette, hogy a férjnek viszonya lesz egy nővel, akihez már most is vonzódik. Még a szerető nevének kezdőbetűjét is tudta ez a furmányos szerkezet, amin a feleség annyira felháborodott, hogy a férj három nap múlva kézhez is kapta a válási papírokat, amelyeket most megalapozatlan vádakra hivatkozva próbál megtámadni. A párnak egyébként két gyermeke is van.
Jót nevethetnénk az egészen, hiszen mindez hasonlatosnak tűnik ahhoz, amikor pár éve még arról cikkeztek a bulvárlapok, hogy egy feleség azért válik a férjétől, mert nem tetszett neki a Jégvarázs című film. (És valóban, érdemes már azelőtt feltérképezni, hogy kihez megyünk férjhez, az illetőnek milyen az ízlése, értékrendje, mielőtt kimondanánk a boldogító igent és gyermekeket vállalnánk életünk szerelmével.)
Elgondolkodhatnánk azon is, hogy milyen szellemi képességekkel rendelkezik valaki, aki egy idegen jóslatra bízza kapcsolatát és jövőjét – akár robot, akár ember készíti ezt a jóslatot – ahelyett, hogy élete párjával beszélné, tervezné meg az életét.
Feltehetjük azt a jogos kérdést is, nem volt-e a házaspárnak már azelőtt valamilyen párkapcsolati problémája, mielőtt a kávézacc kimutatta a hűtlenséget…
De amin végső soron érdemes elgondolkodnunk, mekkora teret engedünk a mesterséges intelligenciának az életünkben? Jópofa ugyan, hogy megcsinálja helyettünk a feladatokat – múlt hétvégén például egy olyan zsúron voltunk, ahol ChatGPT segítségével állították össze a gyerekeknek a mókás feladatokat, és nagyon jól éreztük magunkat – de csak addig, amíg ott áll egy ember, és józanul ellenőrzi, mit is “dobott a gép”.
Annak ellenére, hogy nagyon nem mindegy, milyen szemléletű pszichológusra bízzuk legféltettebb titkainkat, tele van a média olyan cikkekkel, amelyek arról szólnak, hogy sokan választják a ChatGPT-t, mert olcsóbb és könnyebb egy MI pszichológushoz járni, mint kifizetni a valódi szakembert, aki éveken, évtizedeken keresztül tanult és képezte magát hogy minél hatékonyabban tudja kezelni a betegeit.
Amint kontroll nélkül elfogadjuk és az életünkbe integráljuk azokat a dolgokat, amiket egy algoritmus tálal nekünk attól függően, hogy a számunkra ismeretlen készítő milyen céllal készítette a programot, olyan erőkre és érdekszférákra bízzuk magunkat, amelyeknek legjobb esetben is inkább a profitszerzés a célja mint a mi személyes jólétünk.
Az, hogy a gépnek magának van-e lelkiismerete, egyelőre senki számára nem vitatott, hiszen ez sem technológiai sem teológiai szempontból nem lehetséges.
https://vasarnap.hu/2024/11/23/a-mesterseges-intelligencia-es-a-kereszteny-hit-konyvajanlo/
Talán az sem véletlen, hogy XIV. Leó pápa is elsők között említette, hogy a mesterséges intelligencia használata bizony felelősséggel jár, és a Vatikán is évek óta figyelmeztet és óva int attól, hogy az emberi felelősséget valaha is átadjuk a mesterséges intelligenciának.
Az pedig a fenti hírekből is jól látszik, hogy a felelősségvállalásban jelenleg a programok készítői nem igazán veszik ki a részüket.
https://vasarnap.hu/2025/05/12/xiv-leo-papa-mondjunk-nemet-a-szavakkal-es-kepekkel-vivott-haborura/
Azt mindenki döntse el maga, érdemes-e vajákos asszonyhoz fordulni, ha életünk nagy kérdéseiről van szó, de ha valaki nem szeretné mondjuk kártyavetés közben kitalálni, mit is kezdjen a házasságával, az talán egy gépre se bízza rá az életét, hiszen adott esetben még egy idegen csalóba is több együttérzés és szeretet szorul, mint egy számítógépbe.
Ha pedig ezt eldöntöttük, akkor érdemes inkább a fáradtságos, de jól bevált módszert alkalmazni, ha személyes kapcsolatainkat szeretnénk megmenteni attól, hogy a digitális világ martalékává váljanak, és odafordulni szeretteinkhez, embertársainkhoz, ameddig még van kihez…
Kapcsolódó témák:
https://vasarnap.hu/2025/05/01/majus-a-mesterseges-intelligencia-honapja/
https://vasarnap.hu/2025/04/24/mi-2/
Vezetőkép: Pixabay