Miért mennek bele a fiatalok veszélyes kihívásokba? (VIDEÓ!)
Miért vannak különösen veszélyben a kamaszok az online kihívások kapcsán? Mi motiválja a részvételüket? Különböznek-e ezek a netes kihívások a történelmet végigkísérő beavatási szertartásoktól? Változik-e az online valóság-és veszélyérzékelés? Ezeket a fontos kérdéseket járja körbe a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság podcast sorozatának legújabb adásában két szakértő – Majsai László pszichopedagógus, nevelési tanácsadó, terapeuta és dr. Varga Árpád kriminológus, az NMHH Médiaműveltségi Programok Osztálya gyermekvédelmi elemző munkatársa .
Vajon miért nem érzik a fiatalok, hogy ezek a kihívások veszélyesek? Majsai László szerint a kamaszkor jellemzője a felnőtt világgal való szembenállás, ezért számukra inkább azok a veszélyes dolgok, amikről a kortársak azt mondják, nem pedig azok, amit a világ állít. Itt egyébként a figyelemfelkeltés, illetve a közösséghez tartozás a lényeg, illetve az, hogy a fiatal esetleg egy olyan teljesítményt tud mutatni, amire más területen nem képes.
A nevelési tanácsadó rámutatott: a kamaszok egyszerre szeretnének kitűnni és tartozni valahová, ami belső ellentmondást szül. Szembefordulnak a sémákkal, az uniformizáltsággal, de közben teljesen egyforma nadrágban, pólóban járnak és ugyanazt csinálják, mert ez az összetartozás elengedhetetlen számukra – hívta fel rá a figyelmet a szakember. További ellentmondás, mennyire elmagányosodnak, hiszen kizárják a külvilágot, játékokba, kütyükbe menekülnek, közben pedig elkeseredetten vágynak a kapcsolódásra, jobban, mint az utóbbi 35 évben bármelyik hasonló korosztály.
Nagyon vágynak a kapcsolódásra, az elismerésre, amit például egy iskolai verseny nem biztos hogy olyan mértékben megad nekik, mint egy ilyen jellegű kihívás, amiben polgárpukkasztás is van, illetve a like, és- elismerésvadászat világában az önmaga megmutatása és elismertetése jobban érvényesül.
Tehetségesek és okosak, de beszűkültek a mai fiatalok részben a saját, részben a világ hibájából. Úgy érzik, egy sporteseménnyel, egy művészeti tevékenységgel szemben egy kihíváson való részvétel több, hiszen egy másodperc alatt látja az egész világ, hogy magamra öntök egy vödör jeget, vagy bekapok egy mosószer-tablettát, és akkor megvan az odatartozás érzése. Az ennél is durvább dolgoknál, amik ennél veszélyesebbek és akár halálos veszélyt jelentenek, ott kicsit más a motiváció.
A szuicid gondolatok kamaszkorban az emberiség kialakulása óta jelen vannak, és jelen is lesznek. Ennek egyfajta felerősödése, közösségi élményként megélése, hogy megszabadulhatok a világtól – ez is benne van, ami Majsai László szerint nagyon ijesztő.
Dr. Varga Árpád úgy véli, téves azt gondolni, hogy ezek a kihívások csak napjainkra jellemzőek, a TikTok-kal azonosíthatóak, hiszen már az első közösségi platform, a YouTube megjelenésekor voltak hasonló tartalmú videók a 2010-es évek elején. Vagyis ez egy történelembe beágyazott jelenség, ami most platformra talált a közösségi médiában. Ezeknek mind az a célja, hogy tartozzunk valahová, népszerűek legyünk, és később ezt a népszerűséget a saját közösségünkben is érvényesíteni tudjuk.
Azt is látni kell, hogy régi történelmi korokban lévő szertartások között is számos olyan volt, ami életveszélyesnek számított.
A szocializáció része az utánzásra való hajlam, ez igaz ezekre a kihívásokra is
– mutatott rá dr. Varga Árpád. A kriminológus arra is felhívja a figyelmet, hogy a közösségi platformok is azt a véleményt képviselik, hogy az ezekben való részvétel nem rossz dolog, hanem erősíti a közösségi összetartozást.
Sajnos a gyerekek olyan szinten élnek a számítógépes kalandjátékokban, hogy megtévesztheti őket egy-egy kihívásnál a veszély mértéke, hiszen az adott játékban is hasonló szituációkat élhetnek át, amik talán még rosszabbnak is tűnnek ezeknél az offline megmérettetéseknél – hívja fel rá a figyelmet a pszichopedagógus, hozzátéve, hogy ott a Game Over-jelenség is, amikor a gyerekek téves érzelemmel feldúsított gondolatok mentén azt hihetik, hogy a videójátékokhoz hasonlóan a valóságban is újra lehet élni dolgokat, nem gond, ha valami baj történik velük vagy a társukkal.
Az alábbi videóban megtekinthetjük a teljes beszélgetést, amelyben a szakértők további hasznos gyakorlati útravalókat osztanak meg a szülőkkel.
Vezetőkép forrása: Pixabay.