Néma segélykiáltás – így ismerheted fel, ha valaki bajban van!

Aktuális
8 órája Családháló

Csak nemrég vezette be a magyar köztudatba a rendőrség azt a nemzetközi porondon feltűnt segítségkérő jelzést, amellyel a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek akár némán is jelezni tudják, hogy veszélyben vannak. A mozdulat nagyon egyszerű és bárki által elsajátítható. Érdemes megjegyeznünk, hogy szükség esetén mi is tudjunk jelezni, vagy éppen segítséget nyújtani.

A rendőrségi arra hívja fel a figyelmet, hogy a segélykérő kézmozdulatot bárki használhatja arra, hogy figyelmeztessen másokat (beleértve az esetleg közelben tartózkodó rendőrt), hogy azonnali segítségre van szüksége, azonban körülményei – például fenyegetettség – miatt telefonon vagy egyéb módon nincs lehetősége rendőri segítséget kérni.

Az alábbi videóban láthatjuk, mivel jelezhet ha valaki bajban van:

A mozdulat Kanadából indulva hódította meg a világot, és már Magyarországon is elkezdett terjedni a közösségi médiában. A magyar rendőrség számára ugyanakkor nem csupán egy új segítségkérő módszerről van szó, hanem az általa kifejtett nevelő hatásról is, amely megtanítja embertársainkat arra, hogyan figyeljünk egymásra, hogyan vegyük észre a bajbajutottakat magunk körül a rohanó világban, és hogyan nyújtsunk segítséget csendben a megfélemlítettek biztonságát védve.

Megtanítja a társadalom tagjait vigyázni a másikra, védeni egymást, ébernek lenni. Kialakul a cselekvő emberbarátság példája, általa a tudatosság felerősödik, ezért is különlegesen fontos a magyar rendőrség számára az egységes segélykérő mozdulat magyarországi bevezetése.

https://vasarnap.hu/2024/11/26/kiraly-nora-fontos-hogy-mindenki-ertesuljon-az-aldozatsegito-kozpontok-letezeserol/

Mivel az áldozatok a bántalmazó előtt sokszor nem tudják, vagy nem akarják vállalni a segítségkérés tényét, a rendőrség előtt azonban a látencia miatt jelzés nélkül többnyire ismeretlenek maradnak az ilyen jellegű bűncselekmények, a bántalmazottaknak ez az új eszköz, a néma segítségkiáltás a kiszolgáltatott helyzetben is segítő jobbot adhat a társadalomtól, a rendőrségtől.

A kézmozdulat helyes használata mellett az is nagyon fontos, hogy a társadalom tagjai felismerjék azt, és megtegyék a szükséges lépeseket.

Mit tegyünk, ha néma segítségkérést tapasztalunk?

A rendőrség tájékoztatása szerint ilyenkor hívjuk a 112-t, és lehetőség szerint adjuk meg a következő információkat a hívásfogadó részére:

– a bejelentő neve, telefonszáma;
– hol tapasztalta a segélykérést (helyszín);
– hogyan tapasztalta a segélykérést (mi történt, kinek van szüksége segítségre, kivel volt egy társaságban a segélykérő);
– felmerül-e közvetlen életveszély;
– látja-e még a segélykérőt (ha nem, akkor merre távozott);
– személyleírás a segélykérőről és a vele tartózkodó további személy(ek)ről.

https://vasarnap.hu/2024/10/14/sokszor-evtizedekig-is-rejtve-marad-egy-bantalmazo-kapcsolat-hal-melinda-a-vasarnapnak/

Vezetőkép: Police.hu