Omlós, gluténmentes cseresznyés pite, amiben alig van cukor
Szinte alig tudtam lefotózni, olyan gyorsan fogyott el ez az omlós és édes sütemény, amelynek egyszerre több diétás feltételnek is meg kellett felelnie: tejmentes, gluténmentes, és csak kevés szénhidrátot tartalmaz. Mivel a rizslisztből készült tésztában alig van cukor, és a tojásból is csak a sárgáját tettem bele, nagyon izgultam, hogy fog sikerülni, de minden várakozást felülmúlt a végeredmény.
Nemrég vendégségbe készültünk, ahol a házigazdák elég szigorú diétát folytatnak. Mégsem szerettem volna üres kézzel érkezni, ráadásul mi is kívántunk valami finomságot a családdal. Így született ez a borzasztó egyszerű sütemény, amely végül minden várakozást felülmúlva úgy fogyott el, hogy alig tudtam egy szeletet lefotózni belőle.
Az elkészítésnél rizslisztet használtam, hogy a tészta gluténmentes legyen, de nyugodtan csinálhatjuk sima lisztből is, és választhatunk hozzá másik gyümölcsöt is. Mivel a cseresznye viszonylag édes, én csak egy kis vaníliás cukorral szórtam meg, így alacsonyan tudtam tartani a hozzáadott cukor mennyiségét, és diétásabb maradhatott a süteményem. Ha fanyarabb gyümölcsöt választunk hozzá, akkor szükség lehet még egy kis cukorra az elkészítéséhez.
Mivel sokan csak a tojás fehérjére érzékenyek, így aztán ez a recept nekik is tökéletes lehet. Ráadásul a most elkészült sütemény tejet sem tartalmaz, mert a tejfölt vegán tejfölre cseréltem.
Hozzávalók:
A tésztához:
175 g rizsliszt
1 ek porcukor
1 tojás sárgája
1 ek vegán tejföl (lehet sima tejföl is)
1 csipet só
75 g hideg margarin (ha tejmentesen étkezünk, figyeljünk, hogy ez is vegán legyen!)
A töltelékhez:
2-3 ek lekvár (én alacsony cukortartalmú, házi ringló lekvárt használtam, ami adott egy kis fanyar ízt a süteménynek, de bármilyen más bogyós gyümölccsel jól járunk).
1 cs vaníliás cukor
30-40 dkg cseresznye (nekem ez volt a fagyasztóban, de ez is helyettesíthető például meggyel vagy szilvával)
fahéj, ízlés szerint.
Elkészítése:
Ez a sütemény némi előkészítést igényel, ugyanis a tésztánkat legalább egy órán át pihentetni kell a hűtőben. Arra figyeljünk, hogy a hozzávalókat nagyon gyorsan kell összedolgozni, hogy a kezünk melegével ne „süssük” meg idő előtt a tésztát. Először keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd adjuk hozzá a tojássárgáját és a margarint hidegen, felkockázva, és az egészet gyors mozdulatokkal dolgozzuk össze. A kész sütialapot tekerjük fóliába és tegyük legalább egy órára a hűtőbe.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A kiengedett, kinyomkodott gyümölcsöt keverjük össze a vaníliás cukorral és a fahéjjal.
A lehűtött tésztát lisztezett (itt is rizslisztet használtam) felületen nyújtsuk ki 1,5 cm vastagságúra, ne lepődjünk meg, kicsit morzsalékos lesz, de azért lehet vele dolgozni. Ezt követően óvatosan tegyük kivajazott piteformába, és nyomkodjuk le, hogy mindenhol egyenletes legyen a tészta. Nekem kicsit széttört, így kipótolgattam a leesett darabokkal a hiányzó részeket.
Ha egyenletesen lesimítottuk a tésztát, kenjük meg a tetejét a lekvárral, majd szórjuk rá a gyümölcsöt is és tegyük a forró sütőbe. 35 percig süssük, de 10 perc után vegyük vissza a hőfokot 175-re.
Ha kihűlt, könnyebb szeletelni, de melegen is nagyon finom!
Jó étvágyat hozzá!
Vezetőkép: Raj-Czefernek Léna