Rétvári Bence: Az életkor mellett az életmód is komoly hatással van a gyermekvállalás esélyeire

Aktuális
2025. március 31. Családháló

A párválasztás gondjai, a klímaszorongás, az endometriózis problémája – ez csak néhány ok, amely késleltetheti, illetve megnehezítheti a gyermekvállalást. A felmerülő kérdésekre választ kaphatnak az érdeklődők az április 7-14. között megrendezett Termékenységtudatosság hete rendezvénysorozat állomásain.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, a KDNP alelnöke arról beszélt az eseménysorozat hétfői sajtótájékoztatóján, hogy „ismerni kell a saját testünket és a saját adottságainkat, hogy tudatában legyünk annak, mi az, ami az idő múlásával megváltozik.”

„Vannak olyan folyamatok, amelyek az idő előrehaladtával nem fordíthatók vissza”

– fogalmazott.

Rétvári Bence hangsúlyozta, a gyermekvállalással kapcsolatos pontos információk ismerete azért elengedhetetlenül fontosak már a fiatalok számára is – sőt, nekik különösen –, mert az életkor mellett az életmód is kiemelt szerepet játszik abban, hogy a későbbiek folyamán születhet-e valakinek gyermeke, vagy sem.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy 2018 óta, amióta az állam átvette a meddőségi kezelések költségeit, többen férnek hozzá a megfelelő ellátáshoz, és az ezek révén megszületett gyermekek száma is nőtt. Míg 2018 előtt átlagosan 1400-1450 gyermek született ilyen kezeléseknek köszönhetően, azóta már átlagosan évente 2300.

„Az elmúlt esztendőkben létrejött négy meddőségi szakambulancia az országban: Miskolcon, Budapesten, Szombathelyen és Nyíregyházán. A következő években még további négyet szeretnénk megnyitni”

– fűzte hozzá.

Az államtitkár a vagyottgyermekekert.hu oldalt is mindenki figyelmébe ajánlotta, ahol tudományosan ellenőrzött információkat kaphatnak mindazok, akik gyermekvállalást terveznek akár természetes, akár mesterséges fogantatással.

A szervezők részéről Salamon Adrienn, az Endometriózis Alapítvány elnöke ismertette a közelgő tematikus hét programját.

  • Április 7. Szeged
    Mennyire ismered önmagad? Vannak félelmeid, és vágyaid? Szeretnél családot vagy ez csak egy társadalmi elvárás? Félsz az ismeretlentől? Fel vagy készülve? – ezeket a kérdéseket beszélik majd meg a szakértők a résztvevőkkel közösen a Szegedi Tudományegyetem Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központjában.
  • Április 10. Győr
    Tudatosabban élünk, de jobban szorongunk? Meddővé tesznek a mikroműanyagok, és kilyukad az ózonréteg? Erre a világra gyereket szülni, és ha igen mikor? Mennyire foglalkoztatja a Z generációt a klímaválság, hogy hat ez a jövőképükre és a majdani családalapítási terveikre? – ez várhatóan mind szóba kerül majd a Széchenyi István Egyetemen megvalósuló eseményen.
  • Április 11. Zalaegerszeg
    A mindennapi rohanás, a stressz és a környezeti hatások mellett sokszor egy rejtélyes nőgyógyászati probléma, az endometriózis állhat a meddőség hátterében. Vajon hogyan függ össze ez a két terület? Milyen tünetek utalhatnak rá, és milyen orvosi vagy életmódbeli megoldások léteznek, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a gyermekáldás késlekedése „csupán” véletlen? – ezek a zalaegerszegi alkalom témakijelölő kérdései. A nyugat-magyarországi városban a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán várják az érdeklődőket.
  • Április 14. Budapest
    Gondolkoztál már azon, hogy mi történik, ha az élet később hozza el a családalapítás lehetőségét? Mi van, ha még nem érkeztél el a megfelelő pillanathoz, de nem szeretnéd elveszíteni az anyává válás esélyét? Létezik egyáltalán tökéletes időpont a gyermekvállalásra? A petesejtfagyasztás csupán egy orvosi eljárás, vagy valóban kulcs lehet a nők döntési szabadságához? – a fővárosi eseményen ezekre a kérdésekre adnak majd válaszokat a Mathias Corvinus Collegium Tas vezér utcai épületében.

Szomszéd Orsolya, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humán Reprodukciós Igazgatóságának fejlesztési
főosztályvezetője egy friss, reprezentatív kutatási eredményre hívta fel a figyelmet. Eszerint a magyar fiatalok termékenységi ismeretei meglehetősen hiányosak.

„Bár a megkérdezetteknek 47 százaléka tájékozottnak tartja magát, mégis az a valóság, hogy 80 százalékuknak alacsony a tényleges tudásszintje a termékenységgel kapcsolatos ismeretek terén”

– mondta.

Kifejtette, hogy a válaszadók a termékenység csökkenését 5-10 évvel későbbre helyezték, a lombikprogram eredményességét pedig gyakran túlbecsülik.

„Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen életkorban és milyen életmóddal, milyen egészségi állapotban tervezzük a gyermekvállalást”

– szögezte le, s hozzátette, hogy a kutatás alapján a magyar fiatalok többsége kettő gyermeket szeretne, azonban több mint negyedük 35 éves kora felett tervezi az első gyermekét, tíz százalékuk pedig tervezetten 40 éves kora után vállalná az első gyermekét.

„Pedig 40 éves korban a természetes fogantatásnak az esélye már nagyon alacsony”

– jegyezte meg a szakember.

Vezetőkép: Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára beszél az április 7-14. közötti Termékenységtudatosság hete rendezvénysorozat sajtótájékoztatóján Belügyminisztériumban 2025. március 31-én. Mellette Szomszéd Orsolya, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humán Reprodukciós Igazgatóságának fejlesztési (b) főosztályvezetője és Salamon Adrienn, az Endometriózis Alapítvány elnöke. Fotó: Vasárnap.hu