Te érted, mit beszél a gyereked?

Aktuális
2025. július 01. Családháló

Mit jelent az, hogy ghostingol? Mire mondják a mai fiatalok, hogy crush vagy hogy cringel? Egyáltalán, értjük, amit a kamasz gyerekünk mond nekünk, vagy csak okosan bólogatunk, hogy ne tűnjünk őskövületnek a szemükben? Nem árt, ha kicsit utánajárunk, mikor mi mit jelent, és kezdhetünk-e aggódni, ha furcsán beszél a gyerek…

Míg a mai szülők többsége úgy nőtt fel, hogy Grétsy László Álljunk meg egy szóra! című műsorában meghallgathatta, miért nem szerencsés valamit idegen nyelven, magyartalanul kiírni, kifejezni, addig ma a magyar nyelv hemzseg az új, angolból tükörfordított, vagy egy az egyben átvett kifejezésektől.

Az internet és a mobiltelefonok térhódításával a folyamat olyannyira felgyorsult, hogy a kamasz gyerekek szlengkincse nagyban eltér szülei generációjában használttól, hiszen

ezek a szavak már az online térben születnek és terjednek tovább.

Ráadásul ahogy azt E. Partridge egy arról szóló tanulmányban írja, a szlenget nem csupán önkifejezésre használjuk, a személyiséget is kifejezheti; „a szóalkotás és az így létrehozott szavak használata az egyén különcséggel és groteszk humorral való elkülönülési vágyából adódik.” Ez pedig főként a kamasz fiatalok sajátja, ami borítékolja a generációs különbséget.

Mindenesetre amit mi szívesen használtunk egykor, az mára avíttnak tűnhet, mint ahogyan az sem menő, ha nem értjük az Alfa generáció által gyakran használt kifejezéseket.

X illetve Y generációsok szülőként, vagy boomer nagyszülőként sokszor csak kapkodjuk a fejünket, ha ezeket az új szlengeket halljuk. Éppen ezért nem árt néha tájékozódni, hogy mit is jelent egy-egy számunkra ismeretlen fogalom.

Segítségképpen összegyűjtöttünk pár gyakran használt kifejezést (a teljesség igénye nélkül), hogy ne kelljen szótárt használni, ha a gyermekünkkel beszélgetünk, vagy az unokánkat szeretnénk jobban megérteni. (Persze akadhatnak köztük régebb óta forgalomban lévő szavak, de olyanok is, amik csak most kezdenek beszivárogni a mindennapokba.)

Kérdés, hogy ezekből a kifejezésekből mi marad meg a következő generáció számára? Gyanús, hogy ők is készíthetik majd a szótárt a saját gyerekeikhez… de addig is lássuk, mi pörög most:

cringe: kínos, ciki, gáz

slay: valaki nagyon jó valamiben

sus: gyanús

chill: nyugi, nyugalom, lazulás

adom: tetszik az ötlet, egyetértek

Insta-vibes: a kifejezés a közösségi média, különösen az Instagramon keresztül megosztott képek és videók által keltett hangulatra, atmoszférára vagy általános benyomásra utal

epic: óriási, rendkívül nagy, vagy emlékezetes

lol: angolul laughing out loud azaz hangosan felnevetni

rizz: stílus, báj vagy vonzerő, valamint a romantikus vagy szexuális partner vonzására való képesség

gyatt: ez a szó eredetileg az izgalom vagy elismerés kifejezésére szolgált, de ma általában akkor használják, ha valakinek homokóra alkata van vagy egyenesen méretes hátsót jelent

bannol: letilt valakit az online térben

savage: kemény, vagány, merész (konvenciókat áthágó)

mewing: a Mewing módszer eredetileg egy olyan (valójában kétes eredetű) fogszabályozó kezelés, amely a száj és a nyelvek pozícionálására épül, de egy bizonyos menő állkapocs tartást értik alatta a fiatalok

moggolás: valakit látványosan vagy megalázó módon felülmúlnak valamiben, különösen fizikai értelemben

trenkelés: felesleges idegeskedés

szigma: független férfi, aki nem enged a társadalmi nyomásnak, a maga ura, kívül áll a szabályokon

ghostol, ghostingol: azt jelenti, hogy valakinek nem válaszolunk többet (ez főleg internetes kommunikációban létezik)

kempel: egy helyen tartózkodik, valahol letáboroz, vagy játékban elbújva kivárja amíg a másikat megtámadhatja

crush: valaki, aki nagyon bejön, tetszik

fake: hamis, kamu

flexel: menőzik valaki előtt

ICYMI: angolul In Case You Missed It, azaz Ha esetleg lemaradtál volna róla

stiló: stílus

habi: hazug viselkedés

TBH: őszintén szólva, angolul to be honest

rédzsel: dühösen kifakad.

Vezetőkép forrása: Freepik