Jókai bableves

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2013. március 15. szerkesztő

Ebédre egy másik márciusi ifjú, Jókai Mór levesét készítettem el. Ez az egytálétel mára a magyar konyha jelképévé vált, az író állítólag Balatonfüreden szerette meg.

 

Hozzávalók 6 személyre

Leveshez:

25 dkg száraz tarkabab

1 közepes füstölt csülök

20 dkg parasztkolbász

1 nagyobb fej vöröshagyma

4 szál sárgarépa

2 szál fehérrépa

1 db zellergumó

1 db zöldpaprika

2 db paradicsom

3-4 gerezd fokhagyma

1 evőkanál mangalicazsír

szemes bors, egész kömény – negyed teatojás

1 teáskanál majoránna

2 db babérlevél

2 liter csülöklé

1 liter víz

Csipetkéhez:

1-2 db tojás, csipet só, és annyi liszt amennyit felvesz

Tálaláshoz:

kenyér, tejföl, petrezselyem

 

A babot átválogatom, leöblítem és egy napra beáztatom. (Elég egy éjszakára is, de 8-10 óra a minimum.) A csülköt előző nap megfőzöm. (Takarékon, fedő alatt négy órát főtt. Kuktával gyorsabb.) A puha húst kiveszem és hagyom, hogy a leve kihűljön. Reggelre vastag zsírréteg ül ki a csülöklére, ezt kanállal leszedem, illetve filterrel – lehet kávéfilter, papírtörlő, géz – bélelt szűrőn kétszer átszűröm.

A zöldségeket meghámozom, a répákat csíkokra vágom. A hagymát apróra, a kolbászt karikára.  A babot pedig leszűröm és átöblítem.

5 literes lábasban felolvasztom a zsírt, megpirítom rajta a kolbászt, majd kiszedem.

A paprikás kolbász-mangalicazsír alapon üvegesre párolom a hagymát.

Hozzáadom a babot, összeforgatom a zöldségeket és felöntöm két liter átszűrt csülöklével, valamint egy liter vízzel. Beleteszem a zellert, a fűszerekkel töltött teatojást, a babérlevelet, majoránnát, a megpucolt egész fokhagymagerezdeket.

Megmosom és felszeletelem a paradicsomokat, ezt is hozzáadom, valamint a paprikát, azt egészben teszem bele, csak a magházát távolítom el. Miután felforrt, takarékon fedő alatt főzöm. Amikor a bab is megpuhult, összegyúrom a csipetkét és pár percig még főzöm a levest, a levesbe belekanalazom a kolbászt is. (A bab sokáig ázott, így egy óra alatt készre főtt.)

A csülköt apróra vágom, a tányérok aljára teszem, és rámerem a levest. Tejföllel, friss petrezselyemmel és kenyérrel tálalom.

(Eredetileg rántással készül, de szerintem ez elhagyható. Ezt a főzési technikát pedig érdemes követni. Több esetben tanácsolják, hogy a csülökkel főzzük együtt a babot. A csülöklé könnyen átszűrhető, de a babról nehéz lenne leszedni a zsírt. Azt a módszert is elvetem, amikor a bab áztatólevét is felhasználják az ételben.

Áztatás közben kioldódik a keményítő egy része, ha leöntjük a levet, akkor könnyebben emészthető lesz az étel. Arról nem is beszélve, hogy ilyenkor is érdemes még egyszer átmosni.)