A Jézuska hozza?

Ahogy nő a gyermekünk, karácsony közeledtével egyre nő bennünk a kérdés, hogy a sokasodó, leleplező tévéreklámok és ingergazdag plakátok között, mit mondjunk neki, ki is hozza az ajándékokat a karácsonyfa alá?

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
életmód
2015. december 06. Gyarmati Orsolya

Ahogy nő a gyermekünk, karácsony közeledtével egyre nő bennünk a kérdés, hogy a sokasodó, leleplező tévéreklámok és ingergazdag plakátok között, mit mondjunk neki, ki is hozza az ajándékokat a karácsonyfa alá?


Minden családban más és más hagyományai vannak a karácsonyi szokásoknak. Van, ahol a Jézuska hozza a karácsonyfát, van, ahol angyalok díszítik fel a szobát, van, ahol az adventi manók készítik elő az ünnepet.

Az ünnepek alakjai

Szinte mindegy is kik a karácsonyi segítők, az ünnepek misztikus alakjai, a Mikulás, a Jézuska, vagy az angyalkák világnézettől függetlenül is nagyon fontosak a gyermekek számára. Az ünnepek jóságos karaktereit, akárcsak a mesehősöket, emberfeletti képességekkel ruházzuk fel.

Ők azok, akik tudnak a jó cselekedeteinkről, ismernek és szeretnek bennünket úgy, ahogy vagyunk. Bár a Mikulás olykor virgácsot is hoz, azért a gyerekek tudják, hogy mindenki kap valamilyen ajándékot még akkor is, ha egy kicsit rosszalkodott.

És itt van a kulcs, ami miatt fontosak ezek az alakok a gyermeki gondolkodás harmonikus fejlődéséhez: a feltétel nélküli elfogadás, amit ezenkívül csak a gyermek-szülő kapcsolatban élhetnek meg. Tehát, ebből a szempontból mindegy is, hogy ki röpíti az ajándékot a fa alá, a lényeg, hogy szereti és elfogadja a gyermeket.

Mikor mondjuk meg?

Nem kell túlaggódni a kérdést, a gyerekek előbb-utóbb úgyis rájönnek a tényekre. És ha rájönnek, attól sem kell még változtatnunk a családi hagyományokon se mikuláskor, se karácsony idején. A gyerekek ugyanúgy odakészítik a csizmájukat, mi pedig ugyanúgy beletesszük majd az ajándékokat. Folytathatjuk a rituálét, csak minden kicsit játékosabb lesz, mintha összekacsintanánk a gyerekekkel: “tudjuk, hogy tudjátok”. Fontos, hogy belemenjünk a játékba, de teljes odaadással, szívvel-lélekkel.

Ha pedig még kicsik, de rajtakapnak minket ajándékdugdosáson, vagy észreveszik a garázsban az összekötözött fenyőfát, akkor kezdődhet az igazi móka, a saját karácsonyi mese kitalálása. Legyünk kreatívak, engedjük szabadjára a fantáziánkat!