Ingyenes tanulási lehetőségek, ha nem sikerült a felvételi

Bár minden jelentkező bízik abban, hogy bekerül az áhított főiskolára vagy egyetemre, nem árt, ha van egy B terv is. A TanfolyamOKJ.hu összegyűjtött néhány lehetőséget erre az esetre – írja a profit7.hu.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
felvételi
2017. július 25. Profit7.hu

Az idei év felvételi ponthatárait július 26-án, este nyolckor hozzák nyilvánosságra. Azonban akkor sem kell kétségbe esni, ha idén nem vették fel a kiszemelt főiskolára vagy egyetemre, hiszen számos lehetőség van még, ha tanulni szeretne.

A legkézenfekvőbb lehetőség a pótfelvételi eljárás, melyre várhatóan augusztus közepéig lehet majd jelentkezni. A pótfelvételire azok jelentkezhetnek, akik a hagyományos felvételi eljárás során semelyik felsőoktatási intézménybe nem kerültek be, vagy egyáltalán nem is jelentkeztek. Akiket a pótfelvételi során felvesznek, szintén szeptemberben kezdhetik meg tanulmányaikat. A pótfelvételiben már csak egyetlen helyre lehet jelentkezni, a felsőoktatási intézmények pedig jellemzően már csak önköltséges formában indított képzésekre vesznek fel jelentkezőket.

Ha a pótfelvételi sem hozza meg a várt eredményt, el lehet kezdeni további pontokat gyűjteni a következő, őszi felvételi időszakra, például szintemelő érettségi vagy nyelvvizsga letételével.

A főiskolai vagy egyetemi továbbtanuláson túl azonban más lehetőségek is vannak, például egy OKJ-s képzés. Az állam 2015 júniusától már két szakma megszerzését biztosítja ingyenesen. Nappali tagozaton 25 éves korig, esti tagozaton korhatár nélkül lehet ingyenesen tanulni. A nappali tagozatosok jogosultak diákigazolványra, családi pótlékra (annak a tanévnek a végéig, amelyben a tanuló betölti a 20. életévét), árvasági ellátásra, egészségbiztosításra. Az esti tagozaton tanulók estis diákigazolványt igényelhetnek.

Két szakma ingyen – korhatár nélkül

Érettségivel szakképesítésenként három tanéven keresztül lehet ingyenesen tanulni. Az OKJ-s képzések nagy része kétéves, így az sem okoz gondot, ha az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) előírt képzési időnél egy tanévvel hosszabb ideig tart megszerezni a bizonyítványt.

A cikk ITT folytatódik.