Visszatérés a munkába kisgyermekkel? Országos felmérés indul!

Az idén 10 éves Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Balansz Programja keretében országos felmérést végez az inaktív rétegek, kismamák és kispapák munkaerőpiaci reintegrációjáról. A kérdőívek a napokban váltak elérhetővé a mozgalom honlapján, a válaszokat 2019. július 1. éjfélig várják.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
család
2019. június 21. Közlemény

A hazai kutatások mind alátámasztják, hogy a fiatal munkavállalók és leendő munkavállalók számára az egyik legizgalmasabb és legfontosabb kérdés a munka és magánélet harmóniájának megtalálása, illetve a rugalmas ki-be lépés a munkaerőpiacra.

Az idén 10 éves Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Balansz Programja keretében országos felmérést végez, melyhez a kérdőívek a napokban váltak elérhetővé a mozgalom honlapján.

Munkavállalók és munkáltatók megkérdezésével keresik a választ arra, hogy

  • milyen a közgondolkodás a kisgyermeket tervező/váró vagy nevelő szülőkkel kapcsolatban a munka világában,
  • mik a sikeres reintegráció kulcsmomentumai,
  • mit várnak a munkavállalók, hol tartanak a munkáltatók attitűdben és cselekvés szintjén, és mik a visszatérés/visszafogadás kockázati tényezői?

A téma a munkáltatók számára is létfontosságú. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a kutatás tulajdonképpen a vállalatok részéről érkező igény, kíváncsiság alapján indult el. Az inaktív rétegek minél sikeresebb visszafogadása, a munkaerő tervezhetősége napjainkban a vállalat jövőjét biztosíthatja, sokan szeretnék tudni tehát, hol tart szervezetük, mennyire lehet vonzó ebben a tekintetben.

Mit mondanak a vállalatok szakértői?

A témában elöljáróban megkérdezték a kutatást elősegítő, támogató cégek képviselőit.  Dr. Révész Bálint, a K&H Személyügyi szolgáltatások főosztályvezetője elmondta, hogy a bankcsoport 2007 óta foglalkozik a gyermeknevelés miatt távol lévő munkatársak a munka világába való visszatérésének támogatásával, a program elindítása óta több mint 2000 munkatársuk visszailleszkedését sikerült megvalósítaniuk. A sikeres visszatérést a bank anyagi juttatásokkal is támogatja. „Az anyagi jellegű ráfordításoknál azonban sokkal nagyobb jelentősége van a folyamatos odafigyelésnek, dedikált kapcsolattartó kijelölésének, az információáramlás megszervezésének és folyamatos működtetésének.”

Más szempontokat emelt ki Rózsa Katinka, az ingatlan.com HR vezetője. Náluk ugyanis online termékfejlesztés zajlik, vagyis egy dinamikus iparágról van szó. Emiatt tapasztalataik szerint „nem könnyű folyamat visszatérnie egy kismamának/kispapának a kisgyermeke mellől a munka világába.” Fontos egyrészt támogatni, hogy felvegye a fonalat a szakmájában. Másrészt előfordulhat, hogy másik vezetőhöz kerül, mint ahonnan elment szülni. Harmadrészt, és nem utolsó sorban biztatni kell mindkét felet, a kismamát és a vezetőt is, hogy merjék kifejezni igényeiket, elvárásaikat a másikkal szemben. A reintegrációs program egyik célja pont az, hogy megelőzze a munkavállaló és a munkáltató felől érkező félelmek beigazolódását.

A reintegrációs folyamatban „mindkét fél számára fontos, hogy a munkavállaló mihamarabb felvegye a munka ritmusát és a megváltozott családi körülmények mellett is eleget tudjon tenni a munkahelyi kötelezettségeinek”,mondja Zolnay Judit, a MetLife vezérigazgatója. Családbarát munkahelyként szem előtt tartják, hogy a visszatérő kisgyermekes szülőnek a pozíció felajánlásán felül rugalmas munkavégzési lehetőséget biztosítanak. A mindennapokban a babaszobájuk teszi lehetővé, hogy a szülő egy váratlan gyermek-elhelyezési problémát stresszmentesen tudjon kezelni. Családtámogató intézkedéseik közé tartozik az idén induló MetLife gyerektábor, mellyel céljuk, hogy támogassák a családokat a nyári szünet alatt nehézséget okozó gyermekfelügyelet megoldásában is.

Hadházy Tímea, a MOL Munkavállalói Kapcsolatok szakértője elmondta, hogy a szervezet részéről olyan HR-megoldások kellenek, amelyek lehetővé teszik, hogy a kisgyermeket nevelő munkavállalók össze tudják hangolni a munkájukat a családi életükkel.  Ehhez nagy segítséget jelent a részmunkaidő, és közösen keressenek olyan megoldást, amely mindkét fél számára megelégedéssel szolgál. „A MOL-ban arra ösztönözzük a kismamákat, hogy távollétük alatt is maradjanak kapcsolatban a vállalattal és szűkebb csapatukkal, illetve hogy visszatérési szándékukat akár több hónappal előre jelezzék. Ha nincs lehetőség az előző munkakörbe való visszatérésre, mind toborzási szakértőink, mind HR partnereink törekednek arra, hogy másik megfelelő pozícióba kerülhessen a kismama.”

Ujvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Balansz Programért felelős alelnöke elmondta, hogy a kutatás témájával, a reintegrációval foglalkozik a Nézőpont Kutatóintézet is, így a két szervezet az eredményeket közösen fogja bemutatni,  várhatóan 2020 januárjában.

A munkavállalói és a munkáltatói kérdőívek elérhetőek a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom honlapján. A válaszokat 2019. július 1. éjfélig várják.