Regényből valóság – Zsúnyi Illés története 1. rész
Illés szeretett olvasni. Egyik meghatározó élménye egy német mérnök önéletrajza volt, aki a Szovjetunióban kapott munkát, majd néhány hónappal odaköltözése után kémkedés vádjával tíz év kényszermunkára ítélték. Hősünk sosem gondolta volna, hogy hasonló sors vár rá is.
Egy család széthullása
Illés délvidéki paraszt családból származott: öt fiú közül ő volt a harmadik. A Nagybara partján egy kis faluban nőtt fel. Boldog, szeretetben eltöltött gyerekkora volt. Télen a faluban, nyáron a falutól 6 kilométerre lévő tanyán éltek. A szorgalmas munka eredményeképpen minden megtermett, a kertben, meg a földön.
Az első hiány az életében édesanyja halálával következett be. A tragédia váratlanul csapott le a családra, nem tudtak fölkészülni, még annyira sem, hogy az asszonykéz hiányát valami módon pótolják. Sem a főzést, sem a ház körüli asszonymunkát nem tudták elvégezni. Az édesapának nagy nehézségeket jelentett a család egyben tartása.
Illést az egyik nagynénje vette magához. Mivel jó fejű gyerek volt, azt tervezték, hogy a polgári után gépipari iskolában tanul majd tovább. A háború azonban minden tervet magával sodort. Egyre bizonytalanabb lett a helyzet: bevezették a jegyrendszert, a soknemzetiségű Délvidéken egyre nőtt a feszültség. Az anyaországból érkezett és ott dolgozó családok egyre nagyobb számban kezdtek hazaszivárogni. A front felől is csak nyomasztó, rossz hírek érkeztek. Illés fejében is – mint akkor annyi más fiatal fejében – elkezdett zakatolni a gondolat: talán el kéne menni itthonról. Talán máshol, az anyaországban több esély lehetne tanulásra, munkára, pénzkeresetre. Végül sok töprengés után megszületett az elhatározás: menni kell.
Háború van, háború!
Sok sírás, búcsúzkodás után 1944. október elején kilenc fiatal fiú indult Temerinből. Mind valami jobbat szerettek volna az élettől. Hátizsákjukban vitték a szülők, testvérek, rokonok szavait, szeretetét, némi élelmet, és a reményt, hogy valami jobb vár majd rájuk.
A kilenc fiúból egy már Szabadkán visszafordult – mint később kiderült haza már nem jutott, útközben eltűnt valahol. A többiek először Budapesten próbáltak munkát találni, de az állandó légiriadó miatt lehetetlenség volt egyáltalán munka után járni, és elhelyezkedni. Valaki azt tanácsolta nekik, hogy próbáljanak meg Balatonfüreden a hajógyárban találni valami lehetőséget.
Nem sokkal az érkezésük után kiderült, hogy itt sincsenek jobb kilátások, mint Pesten, a légiriadó miatt itt sem lehet dolgozni, a jegyrendszer miatt viszont el kellene helyezkedni. Ekkor találkoztak egy régi temerini ismerőssel, aki azt mondta nekik: Budapesten tudnak róluk, délvidéki menekültekről, oda kell menniük. Mit volt mit tenni, visszavergődtek a fővárosba.
Egy héttel később katonai egyenruhában indultak bevetésre: mindenféle hadianyaggal, élelemmel ellátva próbáltak az orosz csapatok hátába kerülni. Kiképzés és igazi vezetés híján azonban rendkívül gyermeteg hibákat ejtettek. A niklai erdőben éjjel elszakadtak a csapatuktól és reggel szembe találkoztak három orosz katonával, akiket annak rendje és módja szerint el is fogtak. Amíg azon gondolkoztak, mi is legyen, hol is lehetnek a többiek, az orosz katonák is beszélni kezdtek. Elmondták, hogy nagyon sokan vannak, és támadásra készülődnek. Egyszer csak a közelben megszólaltak a fegyverek. Illésék nem tudták mi történt, azt sem, hogy a szakaszuk többi tagjával mi lehet, így végül inkább megkérték az oroszokat vezessék őket a saját parancsnokságukra. Az oroszokat meg nem kellett kétszer kérni…
Fogságban
Egy közeli ház pincéjébe vitték őket, ami valószínűleg korábban is fogolyszállás lehetett, mert rengeteg tetű volt a helységben. Itt megtörtént az, amit Illés addig csak hallomásból ismert: megtetvesedtek, de olyan mértékig, hogy nem volt többet egy perc nyugtuk sem.
A kihallgatások is elkezdődtek Illés először azt gondolta ki, hogy letagad mindent, és azt mondja majd, hogy ő nem is volt katona, csak haza akart szökni Temerinbe. A tolmács készségesen fordított mindent, sőt, ha esetleg olyasmit mondtak, ami rossz színben tüntette fel őket akkor még szólt is, hogy erről inkább ne beszéljenek. A kihallgató tiszt azonban nem hitt Illésnek, és külön cellába záratta. Ez a helyiség egy sötét, hideg pince volt, semmi sem volt benne. Két napig senki sem nézett Illés felé, így teljesen kétségbe esett, és elhatározta, hogy inkább mindent bevall. Akkor visszahelyezték a többiekhez, Két hétig vártak kétségek és reménységek közepette. Sokat emlegették az otthoniakat, vajon mi lehet velük, de csak a szívük fájdult meg tőle.
Aztán egy nap kinyílt a zárkaajtó, a helyi iskolába szállították őket. Itt derült ki számukra, hogy az alakulat többi tagja, akiktől még az erdőben szakadtak el, megvan sőt, ők is ítéletre várnak.
A szovjet katonai bíróság pedig nem sokat teketóriázott: 1945. január 10-én Illést tíz év kényszermunkára ítélték. A többiek hasonló ítéleteket kaptak, de voltak köztük halálra ítéltek is. A szökést megakadályozandó az is elhangzott, hogy amennyiben a halálraítéltek megszöknek, akkor a többiek is felkészülhetnek a legrosszabbra.
Az utolsó momentum az volt, mikor Illés varrott bőr bakancsát egy orosz tiszt lecseréltette egy katona foszladozó, gumitalpú csizmájára. Még ez sem maradhatott az övé. Másnap a nagyobb településéket elkerülve elindult a menet az ismeretlen, rémisztő jövő felé.
Forrás: Zsúnyi Illés: Nehéz idők. (2009, Nagydorog)
Nyitókép: roncskutatas.hu