20 ezerből lehet esküvőt rendezni?

A Kínában meghirdetett takarékossági kampány "mintapéldájául" is szolgálhat az az állami szektorban dolgozó fiatal pár, amely 500 jüanból (20 ezer forintos összegből) rendezett esküvőt magának.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
életmód
2013. október 03. szabo.daniel

A Kínában meghirdetett takarékossági kampány “mintapéldájául” is szolgálhat az az állami szektorban dolgozó fiatal pár, amely 500 jüanból (20 ezer forintos összegből) rendezett esküvőt magának.


A sina.com hírportál beszámolója szerint az észak-kínai Hopej tartományban élő pár esküvője minden nagyobb felhajtás, drága étteremben elköltött családi vacsora, tűzijáték és az ilyenkor szokásos fogadás nélkül zajlott. A takarékos fiatalok egy üzleti tárgyalások helyszínéül szolgáló, kibérelhető irodában esküdtek, a teljes költség nagyjából 500 jüant tett ki.

Ez ugyanakkor korántsem a jellemző gyakorlat: a Hszinhua hírügynökség e témával foglalkozó cikkében 100 ezer jüanra (3,6 millió forint) teszi az esküvők átlagos költségét, megjegyezve: ez az évről évre feljebb tolódik. A lagzik hagyományosan is a legnagyobb családi ünnepek egyikének számítanak Kínában, ahol elvárt a kiterjedt család megvendégelése, amelyért cserébe a rokonok pénzt tartalmazó vörös borítékokat ajándékoznak a fiatal párnak. A boríték vastagsága városról városra változik, a rokoni szálak szorossága is meghatározza, az pár száz jüantól több tízezer jüanig is hízhat.

A kelet-ázsiai országban, ahol a rendelkezésre álló jövedelmek növekedésével, valamint a nyugati befolyás erősödésével egyre inkább divatba jönnek a luxusesküvők, az elmúlt időszakban több, állami hivatalnokcsaládot érintő, botrányosan magas összegből megrendezett lagziról is cikkezett a kínai sajtó. Júliusban például egy Hopej tartománybeli, szegények lakta városka párttitkára több mint 200 ezer jüant (7 millió forint) költött leánya esküvőjére, szeptember végén egy Senhszi tartománybeli falu helytartóját szintén gyermeke kirívóan bőkezű ünneplése miatt helyezték vizsgálat alá. Mindkét állami hivatalnok elvesztette állását.

Fenti példáknak is köszönhetően a kormányzati állást vállalók a mind egyszerűbb, vagy legalább is zárt mögött ajtók zajló ceremóniát választják. A lakodalmi spórolás az állami hivatalnokokat érintő, a kínai kormány által tavaly év végén meghirdetett takarékossági kampány részét is képezi.