A cserkészek célja már száz éve a közösségért, a közösségben jót tenni

Bár az elmúlt száz évben a történelem megannyi próba elé állította az embereket, a cserkészek célja most is ugyanaz: a közösségért, a közösségben jót tenni - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter a cserkészek nyári Nemzeti Nagytáborának megnyitóján a Magyar Honvédség ócsai kiképzőbázisán hétfőn.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
cserkészet
2013. augusztus 12. Paulik András

Bár az elmúlt száz évben a történelem megannyi próba elé állította az embereket, a cserkészek célja most is ugyanaz: a közösségért, a közösségben jót tenni – hangsúlyozta a honvédelmi miniszter a cserkészek nyári Nemzeti Nagytáborának megnyitóján a Magyar Honvédség ócsai kiképzőbázisán hétfőn.


Hende Csaba a Magyar Cserkészszövetség centenáriumára emlékező tábor közel négyezer külföldi és magyar résztvevője előtt tartott ünnepi köszöntőjében külön is üdvözölte a határon túli fiatal és idősebb cserkészeket, majd a mozgalom céljait vette sorra.
A nemzeti összetartozásra, kiemelkedő teljesítményekre, önfegyelemre és kitartásra nevelő mozgalomról van szó, ezért is fontos a kormányzatnak, hogy segítse a hazai cserkészet kiteljesedését – emelte ki a tárcavezető.
Hozzátette: bár a cserkészet nem katonaság, a katonaság pedig nem cserkészet, s a cserkészek sem “gyerekkatonák”, a Magyar Honvédség tárt karokkal várja programjain, illetve később a soraiban a fiatal cserkészeket.
A miniszter hatalmas teljesítménynek nevezte, hogy a diaszpórában cserkészet megőrizte összetartozását, s ugyanolyan “hegyeket mozgató” elkötelezettséggel fogja össze a fiatal és idősebb generációkat, mint ahogy a most nyíló ócsai tábor teszi ezt.
Jakab István (Fidesz), az Országgyűlés alelnöke az ifjúság önszerveződésének “örökös” képességéről beszélt, majd azt mondta, a parlament kiemelt feladatának tekinti a fiatalok nevelését, segítését.
Henn Péter, a Magyar Cserkészszövetségek Fórumának alelnöke a mozgalom történetére való visszatekintést követően úgy fogalmazott, hogy “száz év pozitív példájának” nagy az ereje. A mai fiatal cserkészek – nagyapáinkhoz hasonlóan – a barátságot, hűséget, áldozatkészséget, kitartást helyezik előtérbe. Rájöttek ugyanis, hogy virtuális világunkban is az emberi kapcsolatok a legfontosabbak.
A zászlófelvonással egybekötött tábormegnyitó után a honvédelmi tárca vezetője és Buday Barnabás, a Magyar Cserkészszövetség elnöke együttműködési keretmegállapodást írt alá. A dokumentum szerint a szövetség számára kiemelten fontos a hazafias nevelés, szorgalmazza, hogy a cserkészek minél nagyobb számban vegyenek részt a KatonaSuli és a Honvédelmi Kötelék programban. A szövetség közreműködik a katonahősök emlékének ápolásában is.
A Honvédelmi Minisztérium vállalta a szövetség rendezvényeinek, illetve bemutatkozási lehetőségeinek támogatását, illetve a minisztérium használaton kívüli ingatlanjainak esetenkénti rendelkezésre bocsátását vállalta.
A Magyar Cserkészszövetség által szervezett ócsai Nemzeti Nagytáborba hat országból (köztük például Egyiptomból), illetve a határon túlról mintegy 3200 magyar és külföldi cserkész érkezett. A tíznapos programot 400 rendező bonyolítja le.
A több egymáshoz közeli bázison elhelyezett táborlakók a hagyományos cserkészmegmozdulások mellett a barlangászatban, siklóernyőzésben, nyomozós játékokban, illetve tehetségkutató versenyekben is próbára tehetik képességeiket.