Az erőszakmentes játék egyenlő a jó játékkal?
Hazánkba is megérkezett az első olyan játékbolt, ahol nem árulnak erőszakos, szexista játékokat és olyanokat sem, amik mese -, illetve filmhősökről lettek megformázva. A cél, hogy a gyerekek kreativitását és fantáziáját fejlesszék. De vajon egy ártatlanul néző plüssmackóval nem lehet erőszakosan játszani?
Hazánkba is megérkezett az első olyan játékbolt, ahol nem árulnak erőszakos, szexista játékokat és olyanokat sem, amik mese -, illetve filmhősökről lettek megformázva. A cél, hogy a gyerekek kreativitását és fantáziáját fejlesszék. De vajon egy ártatlanul néző plüssmackóval nem lehet erőszakosan játszani?
Az 1992-ben alakult spanyol családi vállalat célja, hogy a mai kor gyermekeit megvédje az agressziótól azáltal, hogy nem fejleszt erőszakos és háborús játékokat. Az elképzelés teljesen jó, de vajon azok a gyerekek, akik háborús videojátékokon játszanak egész nap, vagy a TV előtt ülve napi öt órában nézik azokat a meséket, ahol egymást ölik a rajzfilmfigurák ott nem fordulhat elő, hogy ezek a játékok semmit sem érnek? Gondoljunk csak a Toy Storyban szereplő Sid-re, aki Andy játékaival is milyen kegyetlenül elbánt…
Az Imaginarium mára a világ legnagyobb független, oktató és készségfejlesztő játékokra specializálódott játékboltja, ami mostantól a Mamut II-ben is elérhető. A játékok hetven százalékát a saját tervezésű játékok teszik ki, amelyek az iskolás kor előtti időszakban segítik a gyerekek fejlődését. Úgy véljük az ötlet nagyon jó, de ahhoz, hogy az erőszakmentes bolt játékai elérjék a céljukat a szülőknek is meg kell tanulniuk nemet mondani. Kutatások bizonyítják, hogy a szülők többsége úgy szabadít egy kis időt önmagára, hogy a legapróbb kis csemetét is leülteti a TV elé és órákig hagyja, hogy felügyelet nélkül azt nézzen, amit csak akar.
Korábban dr. Kádár Annamária, pszichológus és egyetemi adjunktussal arról beszélgettünk a gyerekeknek igenis szüksége van mesére, de nem úgy, ahogy azt a mostani szülők többsége megoldja. A pszichológus szerint óvodáskorban egy gyermek maximum 20 perc televíziót nézhetne naponta, azt is szülői felügyelettel. A felnőtt szerepe meghatározni, hogy a gyermek életkori sajátosságainak megfelelően mire használhatja a televíziót, de az első néhány évben mindenképpen érdemes korlátozni az ezekhez való hozzáférést. Két-hároméves kortól a szülővel közösen már meg lehet nézni egy tíz-tizenöt perces mesefilmet, de fontos, hogy folyamatosan figyeljünk arra, hogy a gyermek miként reagál a látottakra. Iskoláskor előtt semmiképpen sem szabadna a napi maximum fél órát átlépni, mivel a gyermek megrekedhet az infantilis befogadási szinten, és megszokja, hogy feldolgozás nélkül habzsolja a sok külső képet.
Borsi Andrea, gyermekpszichológus az Imaginarium játékbolt megnyitóján elmondta: tapasztalatai szerint nagyon sok szülő azért nem játszik gyermekével, mert úgy tartja, ő maga nem tud játszani. A gyermekpszichológus szerint azok a gyerekek, akik megtanulnak játszani, egyben megtanulnak tanulni, és – miközben személyiségük fejlődik –, a munka világában is sikeresebbek lesznek. Az Imaginarium megjelenése nemcsak azért örömteli, mert kerüli a szexista, erőszakra buzdító játékokat, hanem azért is, mert játékaik forma és színvilága is hozzájárul a gyermekek kreativitásának fejlődéséhez. KicoNico, a bájos kis kabalaállat pedig, szándékos tökéletlenségével segíti az elfogadás képességének erősítését.
A játékbolt egyébként tényleg a gyerekcentrikusságra törekszik, amit már a bejárat is tükröz: van egy a felnőtteknek és a gyermekeknek is, akik így nyugodt szívvel léphetnek be egy varázslatos mesebirodalomba. Egy olyan helyre, ahol a játékoknak csak a képzelet szabhat határt és persze több olyan munkatárs, akik azon fáradoznak, hogy a trendeknek megfelelő, ám mégis a gyermek fejlődését szolgáló játékot fejlesszenek ki.